Centrum DER-MED
TikTok
YouTube
Instagram
Facebook

Wideodermatoskop jako profilaktyka Kraków

Wideodermatoskop jako profilaktyka Kraków

Zabieg w kategoriach:

Dermatologia i dermatochirurgia Chirurgia onkologiczna Wideodermatoskop jako profilaktyka Kraków

Spis treści:

  • Czym jest wideodermatoskopia?
  • Czy warto regularnie wykonywać badanie?

 

Czym jest wideodermatoskopia?

 

Wideodermatoskopia jest metodą, która pozwala monitorować, badań i sprawdzać zmiany skórne oraz ich stany. Jest to tak naprawdę najdokładniejsza metoda, która pozwala na wczesną diagnostykę m.in. czerniaka poprzez obserwację i archiwizację danych. Badanie to jest proste i stanowi świetną alternatywę dla klasycznej dermoskopii, w której to nie jest wykorzystywana kamera. Wideodermatoskopia, jak sama nazwa wskazuje – do badania wykorzystuje kamerę, która przykładana jest do konkretnego fragmentu skóry. Umożliwia to wykonanie pełnej i dokładnej mapy znamion i zmian skórnych na ciele. 

 

Badanie jakim jest wideodermatoskopia, poza tym że pozwala obejrzeć bardzo dokładnie fragment skóry, to także pozwala zanalizować pozyskany obraz na komputerze. Znacznie ułatwia to diagnostykę. Badanie to jest proste i nie trwa zbyt długo. W żaden sposób nie zagraża zdrowiu pacjenta, jest to metoda bezpieczna i nieinwazyjna. Nie wymaga od pacjenta okresu rekonwalescencji, bezpośrednio po jego wykonaniu pacjent może wrócić do życia codziennego. Badanie to stanowi podstawę do ewentualnego przeprowadzenia kolejnych badań czy wdrożenia jakiegokolwiek leczenia. Szczególnie zalecane jest wykonywanie badania u osób będących pacjentami z grupy ryzyka, czyli w rodzinach w których miały miejsce przypadki zachorowań na nowotwór skóry, w przypadku jasnej karnacji ulegającej częstym poparzeniom słonecznym, posiadającym szczególnie dużo znamion, osobom ze znamionami nietypowymi lub tymi, które zmieniły swój wygląd, a także wszystkim tym, którzy regularnie wystawieni są na silne promieniowanie słoneczne lub UV. 

 

Podczas badania lekarz ogląda wybrane zmiany skórne za pomocą wspomnianej kamery. Ocenia ich wielkość, stan, kształt oraz barwę. Dzięki temu, że wynik badania jest archiwizowany, możliwy jest powrót do niego oraz porównanie obecnego stanu skóry do wcześniejszego.

 

Czy warto regularnie wykonywać badanie?

 

Ocena znamion nie trwa długo, nie jest również wymagającym badaniem, jednak pomimo to pozwala ocenić stan skóry i zmian. Ma to szczególne znaczenie, gdyż wczesne wykrycie choroby pozwala przejść ją łagodnie. Wideodermatoskopia zalecana jest więc nie tylko osobom z grupy ryzyka, ale tak naprawdę każdemu z nas. Zaleca się wykonanie badania przynajmniej raz na 3 lata, a także w każdym przypadku, gdy:

  • zmiany krwawią, 
  • zmiany skórne swędzą, są opuchnięte lub zaczerwienione, a także bolą, 
  • zmiany skórne rosną, zmieniają swoją barwę lub kształt, 
  • zmiany są asymetryczne, 
  • pojawiają się nowe zmiany skórne na ciele.

 

Wideodermatoskopia to nie tylko badanie znamion, ale przede wszystkim profilaktyka przeciwnowotworowa, która jest niezwykle istotna. Wykonanie badania nie wymaga od nas poświęcania dużej ilości czasu, nie jest to również inwazyjna metoda, która zmusiłaby nas do rekonwalescencji. Nowotwory są główną przyczyną przedwczesnej umieralności w Polsce, a ich wczesne wykrycie praktycznie gwarantuje sukces. Zdecydowanie warto więc wykonywać profilaktycznie badanie znamion oraz cieszyć się świadomością i zdrowiem. Jeśli jesteś zainteresowany badaniem, skontaktuj się ze specjalistami z Centrum DER-MED oraz umów na wizytę!

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2024 Centrum DER-MED Kraków
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych