Centrum DER-MED
TikTok
YouTube
Instagram
Facebook

Kompendium wiedzy o depilacji – czyli jak wybrać najlepszą metodę i dlaczego to będzie depilacja laserowa Kraków

Kompendium wiedzy o depilacji – czyli jak wybrać najlepszą metodę i dlaczego to będzie depilacja laserowa Kraków

Codzienne zmagania z niepożądanym owłosieniem to dla niejednej kobiety monotonny problem. Coraz więcej osób korzysta z szybkiego, trwałego i bezpiecznego rozwiązania jakim jest depilacja laserowa. Zapoznaj się z naszym kompedium wiedzy na temat dostępnych metod depilacji.

Nogi, ach te nogi… już niedługo zaczniemy je częściej i śmielej pokazywać! Depilacja spędza nam jednak niejednokrotnie sen z powiek. O depilacji pisaliśmy już nieraz, o metodach i ich skuteczności. Podobno jest to jeden z najbardziej znienawidzonych zabiegów, które kobiety wykonują. Powtarzalność, dość żmudny proces i ryzyko podrażnień to najczęstsze powody, dla których panie nie przepadają za tym procesem.

Współczesne wyznaczniki kobiecego piękna to zadbane i gładkie jak aksamit ciało. W dzisiejszych czasach usuwanie zbędnego owłosienia jest konieczności. Dla niektórych może to być sprawa naturalna, ale jeszcze nie tak dawno według badań część Polek (około 30%) w ogóle nie stosuje depilacji!.

Z historycznego punktu widzenia depilacja nie jest wbrew pozorom takim znowu młodym zabiegiem. Nie jest to na pewno wynalazek naszych czasów. Znana była od dawien dawna – depilowano już w bardzo zamierzchłej przeszłości. Na temat tego zabiegu wspominają źródła pochodzące już sprzed aż 10 tysięcy lat! Kto by pomyślał, że jest to „rzecz” aż tak stara?! A jednak. Zmieniały się przez lata jedynie sposoby i narzędzia służące do usuwania owłosienia. O swoje ciała pod tym względem najlepiej podobno dbali starożytni Egipcjanie, Rzymianie oraz Grecy.

Codzienne zmaganie się z niechcianym owłosieniem to dla niejednej z nas duży problem i irytujący zabieg pielęgnacyjny. Tradycyjne metody golenia, jak np. kremy, nie dają trwałych efektów, a te z trochę „dłuższą skutecznością” są bardzo bolesne (np. golarka czy plastry).

Już wielokrotnie powtarzaliśmy, że coraz więcej osób z braku czasu, z codziennego zabiegania i stresu stawia na proste, szybkie i skuteczne rozwiązania. I przecież nie ma w tym nic dziwnego, bo po co utrudniać sobie życie? Na szybkość i zadowalające efekty stawiamy także w kosmetyce. Coraz więcej Pań sięga po te ciut droższe, bardziej „wyspecjalizowane” zabiegi, których efekty są wyśmienite i utrzymują się przez długi, długi czas.

Z pewnością większość z Was marzy o idealnie gładkiej i wypielęgnowanej skórze. Gładkość wiąże się z systematycznością, codzienne traktowanie skóry maszynką do golenia, plastrami, woskami lub innymi cudami potrafi męczyć. Jeśli masz już dosyć tych męczarni, zastanów się nad depilacją laserową.

Zanim jednak chwycisz za telefon i umówisz się na zabieg depilacji laserowej – poznaj nasze małe kompendium wiedzy na temat depilacji.

Najprostsza depilacja, ale krótkotrwała – golarką

Istnieje obecnie bardzo dużo metod depilacji. Wciąż najpopularniejszą metodą depilacji jest najzwyklejsze golenie. Mimo, że jest to metoda szybka i bezbolesna, jej trwałość to tylko dwa do trzech dni. Do golenia używa się maszynek jednorazowych, wielorazowych (czyli z wymiennymi ostrzami, na których jest pasek z substancją nawilżającą – gdy pasek traci kolor, wymienia się ostrze) albo golarek elektrycznych. Metody bardzo tanie (lub tanie), proste i co by nie mówić skuteczna. Jednak co rozumiemy przez słowo „skuteczne”? Oczywiście dzięki golarce gładko, bez problemu usuniemy włoski, jednak efekt jest krótkotrwały. Odrastają bardzo szybko – już po dwóch dniach, a ponadto są mocniejsze i ciemniejsze. Jeśli maszynka nie jest dość dobra, to po depilacji mogą pojawić się zadrapania i podrażnienia.

Podczas tradycyjnej depilacji zawsze dzieje się tak samo: włos jest ucinany u nasady, natomiast cebulka pozostaje nietknięta. Golarki elektryczne są stosowane na suchą skórę, natomiast golenie maszynką tradycyjną wymaga zwilżenia skóry wodą, a następnie należy na niej rozprowadzić kosmetyk, ułatwiający zabieg (krem, żel lub piankę). Zadaniem preparatu jest zmiękczenie włosków oraz zapobieganie przesuszeniu i podrażnieniu skóry. Maszynkę przesuwa się pod włos, naciągając jednocześnie goloną partię skóry.

Szybka i dokładna depilacja, ale bolesna – depilatorem

Kolejny sposób to depilatory elektryczne. To szybki i dokładny sposób usunięcia włosków. Jego używanie wymaga wprawy, czasu oraz – niestety – odporności na ból (zabieg jest bardzo bolesny, bowiem te małe urządzenia mają dużą moc i usuwają włoski razem z cebulkami). Po zabiegu skóra jest podrażniona i zaczerwieniona nawet do kilkunastu godzin. Czasem pojawiają się stany zapalne w postaci czerwonych krostek. Plusem jest to, że włoski nie odrastają nawet przez trzy tygodnie, jednak maja tendencję do wrastania w skórę.

Bezbolesna, ale może podrażniać – pianką lub kremem

Inną metodą usuwania owłosienia jest depilacja chemiczna za pomocą pianki bądź kremu. Kosmetyki te zawierają substancje rozpuszczające kreatynę, a więc podstawowy budulec włosa, jednak nie uszkadzają cebulek. Krem należy równomiernie rozetrzeć na skórze szpatułką. Jeśli używamy pianki, trzeba ją rozpylić i rozprowadzić na tych fragmentach ciała, które zostały pominięte. Kilka minut później preparat usuwa się zeskrobując szpatułką (krem) lub ścierając gąbką (pianka). Następnie należy spłukać skórę wodą. Depilacja chemiczna jest zupełnie bezbolesna, jednak może podrażnić lub przesuszyć skórę. Efekt utrzymuje się ok. tygodnia.

Efektywna, ale problematyczna – plastrami z woskiem

Niektóre kobiety do depilacji używają plastrów powleczonych warstwą wosku. Wystarczy je lekko potrzeć w dłoniach, nakleić na skórę i zerwać szybkim ruchem pod włos. W zasadzie większość włosków wyrwana jest wraz z cebulkami, ale zdarza się, że niektóre są zerwane z powierzchni skóry, a to powoduje nierównomierne ich odrastanie. Woskowanie ma też wady – jest przyczyną powstawania przymieszkowych stanów zapalnych i problemów z wrastaniem włosków w skórę. Bolesną depilację rekompensuje fakt, że jej efekty utrzymują się od trzech do sześciu tygodni.

Kompendium wiedzy o depilacji - czyli jak wybrać najlepszą metodę i dlaczego to będzie depilacja laserowa

Szybko, trwale, bezpiecznie – laserem

Co więc zrobić, gdy mamy dosyć ciągłych depilacji, gdy jesteśmy zawiedzione kolejnymi metodami? Najwyższy czas przestać się denerwować i postawić na niezawodną depilację laserową! Naszym zdaniem najlepszą formę depilacji.

Depilacja laserowa jest na pewno najlepszą i najskuteczniejszą metodą w walce z niechcianym owłosieniem. Jakie są jej zalety? To zabieg bardzo szybki i bezpieczny dla naszej skóry. Wiele osób się pyta czy bolesny? Nie musicie się obawiać wycia z bólu, tak jak przy depilatorach elektronicznych. Poza tym przy każdej wcześniej wspomnianej metodzie pojawia się ryzyko wrastających włosków. Idealnie sprawdzi się w przypadku Pań, które borykają się z problemem wrastających włosków. Laser raz dwa się z tym rozprawi. To co się najbardziej liczy, to efekty – to jedyny rodzaj depilacji powodujący trwałe usunięcie zbędnego owłosienia. Po wykonanym zabiegu aż 90% włosków naprawdę nie

odrasta! Laser usuwa nie te widoczne włoski, ale pozbywa się również ich komórek odżywczych. Wadą może być to, że nie można tego rodzaju depilacji wykonywać w domu (z taką skutecznością), tylko trzeba się już udać do profesjonalnych salonów kosmetycznych, cena też jest wyższa w porównaniu z innymi. Jednak jeśli chce się mieć święty spokój, to chyba można raz na jakiś czas sprawić sobie taką przyjemność?

Podczas zabiegu depilacji laserowej eliminujemy włoski za pomocą wiązki światła laserowego. Skóra wychwytuje je dzięki barwnikowi – melaninie – i kumuluje w postaci energii cieplnej w mieszkach włosowych. Wysoka temperatura uszkadza mieszki w sposób nieodwracalny. Grubsze włoski wręcz wybuchają i wtedy na skórze powstają strupki, które po kilku dniach same odpadają. Rezultat jest zadowalający – nowe cebulki nie są już wytwarzane. Za każdym razem ubywa od 15 do 30 procent włosów, które akurat znajdują się w fazie wzrostu. Dlatego zabieg ten przeprowadza się seriami. Pełny efekt uzyskuje się zwykle po czterech lub sześciu wizytach w gabinecie kosmetycznym. Rozbieżność ta spowodowana jest karnacją i kolorem włosa: im jaśniejsza skóra i ciemniejszy włos, tym depilacja przebiega sprawniej. Należy pamiętać, że zabieg usuwa tylko włosy różniące się kolorem od skóry (czyli ciemniejsze od karnacji). Natomiast mieszki z włoskami pozbawionymi barwnika zostają nieuszkodzone nawet po wielokrotnym naświetlaniu. Włoski, które odrastają podczas całego cyklu zabiegowego, należy usuwać tylko przez golenie. Nie wolno ich ani wyrywać, ani rozpuszczać.

Zabieg depilacji laserowej nie jest czymś nowym, stał się powszechny, ale warto usystematyzować wiedzę na temat samego zabiegu i rzeczy, które dzieją się wokół niego. Zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania w temacie depilacji laserowej i zadaliśmy je naszej specjalistce od depilacji laserowej mgr fizjoterapii Magdalena Sieniawska.

1. Czym jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to zabieg wykorzystujący działanie lasera. Polega na wykorzystaniu zamiany energii promieniowania laserowego na energię cieplną. Zjawisko to powoduje, że struktura włosa poddaje się i ulega zniszczeniu. I co najlepsze nie tylko niszczy powstały włos, ale także zapobiega powstawaniu nowych. Decydując się na tego rodzaju depilację warto wiedzieć, że laser usuwa jedynie włoski, które są w fazie wzrostu, a na resztę trzeba poczekać aż urosną i wtedy jeszcze raz powtórzyć zabieg.

2. Czy w jakiś specjalny sposób należy przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

Jeśli już podejmiemy decyzję o skorzystaniu z zabiegu depilacji laserowej musimy się wcześniej odpowiednio przygotować. Najpierw konieczna będzie konsultacja – nie jest konieczna konsultacja lekarska, wystarczy jak będzie ona ze specjalistą od laseroterapii, który kwalifikuje i wyjaśnia wszystkie wątpliwości. To absolutnie obowiązkowy punkt programu, ponieważ nie wszyscy się kwalifikują. Do laserowego usuwania owłosienia nie mogą przystąpić osoby chore na łuszczycę, bielactwo, a także kobiety w ciąży, osoby korzystające z solarium czy z mocną opalenizną. Konsultacja lekarska ma na celu właśnie wyciągnięcie od pacjenta wszystkich niezbędnych informacji o stanie zdrowia, tak by podczas zabiegu nie wyniknęły niepotrzebnie jakieś poważne komplikacje.

Pamiętajmy, że depilacja laserowa wymaga zastosowania środków ostrożności, a więc na miesiąc przed zabiegiem i miesiąc po trzeba zrezygnować z opalania w celu uniknięcia przebarwień. Następnie ważne jest przestrzeganie przeciwwskazań do zabiegu – chodzi o przyjmowanie substancji światłouczulających (hormony, zioła, antybiotyki, kosmetyki). I wreszcie: gabinet musi spełniać restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa, więc przed wyborem gabinetu zrób porządny research.

3. Co jeśli chodzi o czas? Jak szybko widoczne są efekty depilacji? Czy zabieg muszę powtarzać? Jak długo trwa zabieg?

Odpowiedź odnośnie czasu trwania zabiegu jest trudna do sprecyzowania, bowiem wszystko tak naprawdę zależy od partii ciała jaką chcemy pozbawić owłosienia. I tak weźmy na przykład, depilacja obu nóg może trwać nawet do dwóch godzin, a depilacja wąsików nie więcej niż kilka minut. Wszystko zależy od wielkości danej partii ciała. Zakres czasowy jaki jest najczęściej podawany to od 15 minut do 2 godzin. Z kolei jeśli o skuteczności mowa, to musimy podkreślić, że jednym zabiegiem nie sposób usunąć wszystkich włosków. A dzieje się tak dlatego, że laser usuwa wyłącznie te, które znajdują się w fazie wzrostu, czyli anagenu. Rzeczą niemożliwą jest, by w momencie zabiegu wszystkie włoski znajdowały się w tej fazie, dlatego też najlepiej udać się na powtórny zabieg.

4. Słyszałam, że są różne urządzenia do depilacji laserowej – czy wybierając miejsce depilacji warto się sugerować wykorzystywanymi rozwiązaniami, czy wszystko to to samo?

W Centrum DER-MED możesz spotkać się z depilacją najwyższej jakości. Dzięki wykorzystaniu urządzenia z dwoma głowicami – Light Sheer Duet łatwo i skutecznie poradzimy sobie z niechcianym owłosieniem. To najnowszy i zarazem najskuteczniejszy obecnie system do depilacji. Według specjalistów skraca on znacznie czas trwania zabiegu.

5. Panicznie boję się bólu i wszystkich ingerencji w ciało – czy ten zabieg boli?

Oczywiście odczucia związane z zabiegiem depilacji są subiektywne i każdy może odczuwać inaczej to co się dzieje z jego ciałem, ale jeśli obawiasz się bólu podczas depilacji – uspokajamy – nie ma się czego bać. Dzięki specjalnym maszynom i systemowi zasysania Vacum ból podczas zabiegu usuwania włosków jest zminimalizowany.

6. O czym muszę pamiętać po depilacji?

Warto zapamiętać, że obojętnie która forma depilacji przypadnie ci do gustu, po każdym zabiegu należy skórę nawilżyć balsamem spowalniającym odrastanie włosków (golenie, depilacja chemiczna, depilacja mechaniczna) lub użyć delikatnego olejku (po woskowaniu). Nawilżaj i smaruj kremami specjalnie dostosowanymi do zabiegu. Po każdym zabiegu nie wolno się opalać przez 3 tygodnie ponieważ podczas kolejnego zabiegu może dojść do poparzenia laserem. Świeża opalenizna jest też jednym z przeciwskazań do tego rodzaju depilacji dlatego najchętniej jest ona wykonywana jesienią i zimą. Najlepiej jest zrezygnować z opalania na ten czas kiedy decydujemy się na proces depilacji laserowej.

Problem z nadmiernym owłosieniem

Nadmierne owłosienie potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, niewątpliwie stanowi to dla kobiety ogromny problem estetyczny, może być przyczyna wielu kompleksów, a nawet załamania i depresji!

Jeśli masz problem z owłosieniem, jeśli tradycyjne depilacje nic nie dają, włoski odrastają w ekspresowym tempie, jeśli wrastają ponadto w skórę, nie masz już siły testowania kolejnych genialnych metod depilacji, może masz problem z nadmiernym owłosieniem. W takim przypadku trzeba dać zbadać się lekarzowi, najlepiej dermatologowi i dodatkowo endokrynologowi, aby dokładnie przebadać i stwierdzić czy nie ma np. zaburzeń hormonalnych.

Jakie są przyczyny tego, że u niektórych kobiet zdarza się coś takiego jak nadmierne owłosienie? Po pierwsze może być wywołane przez zaburzenia hormonalne związane z nadmiernym wytwarzaniem hormonów męskich (androgenów), a po drugie może się wiązać ze zbyt dużą wrażliwością mieszków włosowych na działanie tych hormonów.

Niekiedy zdarza się, iż nadmierne owłosienie jest dziedziczne i występuje rodzinnie, niekiedy też może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków oraz wywołane przez schorzenia endokrynologiczne. Ponadto czasami nadmierne owłosienie zdarza się u kobiet w ciąży, a przyczyną tego jest zaburzenie hormonalne.

Depilacja laserowa może pomóc Ci w Twoich problemach – w tej sytuacji zalecamy konsultację z naszymi specjalistami.

Teraz jest moment na depilację laserową

Gładka niczym aksamit skóra to dla wielu z nas konieczność, zwłaszcza w sezonie, gdy za oknem pogoda zachęca do pokazania ciała (oj, już niedługo)! Dlatego pamiętaj o regularnej depilacji – z niej warto skorzystać w sezonie zimowym kiedy nasze ciało nie jest wystawione na działanie promieni słonecznych. Później warto jeszcze pamiętać o dobrej pielęgnacji „po” i będzie pięknie

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2024 Centrum DER-MED Kraków
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych