Centrum DER-MED
TikTok
YouTube
Instagram
Facebook

Botoks u lekarza czy u kosmetyczki? Kraków

Botoks u lekarza czy u kosmetyczki? Kraków

Stale pojawiają się nowe zabiegi medycyny estetycznej, które wspomagają urodę kobiet w różnym wieku. Pomimo rosnącej oferty jednym z najpopularniejszych jest wciąż botoks, czyli ostrzykiwanie toksyną botulinową. Utrzymujące się zapotrzebowanie na taki zabieg sprawia, że coraz częściej możliwość jego wykonywania deklarują kosmetyczki i kosmetolodzy. Uprawnienia do wykonywania botoksu posiadają jednak tylko lekarze. Wyjaśniamy, dlaczego! 

Czym jest botoks?

Botoks (botox) to komercyjne określenie związku o nazwie toksyna botulinowa. Substancja ta posiada jeszcze jedną nazwę, a mianowicie jad kiełbasiany, który produkują bakterie beztlenowe Clostridium botulinum.  

Botoks jest neurotoksyną, co oznacza, jego działanie polega m.in. na blokowaniu przewodnictwa nerwowego w mięśniach. Właściwości takie wykorzystywane są przez medycynę, nie tylko estetyczną. Toksyna botulinowa stosowana jest także m.in. do leczenia bruksizmu, nadpotliwości, czy zeza. 

 

Na czym polega zabieg z botoksem? 

Botoks podaje się za pomocą iniekcji w wybrany obszar na twarzy. Zabieg taki dedykowany jest osobom z widocznymi oznakami starzenia, ale stosuje się go również profilaktycznie. Po podaniu botoksu dochodzi do osłabienia przewodnictwa nerwowego, dzięki czemu skóra staje się rozluźniona i zanikają zmarszczki dynamiczne.  

Czasowe zablokowanie zdolności mięśni do kurczenia pozwala na uzyskanie szybkich efektów, które pojawiają się w ciągu kilku dni. Botoks jest jednym z najpopularniejszych zabiegów odmładzających. Usuwa zmarszczki na czole, pod oczami i wokół ust, czyli wszędzie tam, gdzie przyczyną ich powstawania jest kurczliwość mięśni pod wpływem ruchów twarzy. 

 

Dlaczego zabieg z botoksem mogą wykonywać tylko lekarze?

Toksyna botulinowa po podaniu doustnym jest silnie trująca. Po zastosowaniu niewielkiej ilości przy zabiegach medycyny estetycznej ryzyko zatrucia jest praktycznie znikome, a zabieg uznawany jest za wysoce bezpieczny, oczywiście pod warunkiem, że zostanie wykonany precyzyjnie.

Botoks zarejestrowany jest jako lek. Co więcej, jego podanie wymaga przerwania ciągłości skóry, czyli wykonania nakłucia. Zgodnie z prawem zabiegi z wykorzystaniem botoksu mogą być przeprowadzane tylko przez lekarzy posiadających odpowiednie umiejętności. Kosmetyczki i kosmetolodzy nie są upoważnieni do podawania botoksu. Lepiej nie wyobrażać sobie sytuacji, w której dochodzi do pojawienia się powikłań, a nie jesteśmy w gabinecie lekarza tylko u kosmetyczki. 

Skutki uboczne źle podanego botoksu   

Zabiegi estetyczne to doskonały sposób na poprawę wyglądu i pozbycie się kompleksów. Jednak poza wyborem odpowiedniej metody warto z rozwagą podchodzić także do decyzji dotyczącej miejsca ich wykonania. Brak odpowiednich uprawnień do przeprowadzenia zabiegu z botoksem może prowadzić do przykrych konsekwencji. 

Nieodpowiednio podany botoks może wywołać skutki uboczne, m.in.:

  • osłabienie mięśni twarzy, brak czucia;
  • opadnięcie mięśni w obszarze podania botoksu, np. powiek, brwi;
  • bóle głowy;
  • niedowład mięśni ust, problemy z jedzeniem i mową;
  • paraliż mięśni;
  • zaburzenia ruchu gałek ocznych;
  • zaburzenia ruchów mimicznych twarzy, efekt sztucznej maski;
  • nienaturalny wygląd. 

 

Czy wstrzykiwanie botoksu jest bezpieczne? 

Skutki uboczne botoksu pojawiają się, jeśli zostanie on podany w zbyt dużym stężeniu lub jeśli osoba wykonująca zabieg dokona nakłucia na nieodpowiednią głębokość. 

Zabiegi wykonywane przez doświadczonych lekarzy gwarantują wysoki profil bezpieczeństwa i są najlepszym sposobem na uzyskanie genialnych efektów. Co więcej, widoczna poprawa wyglądu utrzymuje się przez wiele miesięcy. 

W rękach doświadczonego lekarza botoks to jedna z najskuteczniejszych substancji stosowanych w medycynie estetycznej. Kilkuminutowy zabieg pozwala na wyraźną poprawę wyglądu, usuwa zmarszczki, wygładza i relaksuje skórę, a także przez kilka miesięcy chroni przed powstawaniem nowych zmarszczek. Jeśli zabieg z botoksem jest należycie wykonany, efekty są spektakularne i, co ważne, naturalne. 

 

Interesuje Cię zabieg z toksyną botulinową? Wybierz Centrum DER-MED, gdzie otrzymasz profesjonalną pomoc lekarzy posiadających uprawnienia i ogromne doświadczenie w dziedzinie medycyny estetycznej! 

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2024 Centrum DER-MED Kraków
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych