Centrum DER-MED Facebook Instagram YouTube Twitter Pinterest

Wycięcie węzłów chłonnych Kraków

Wycięcie węzłów chłonnych Kraków

Zabieg w kategoriach:

Chirurgia onkologiczna Wycięcie węzłów chłonnych Kraków

Węzły chłonne rozmieszczone są na całym ciele. Można je znaleźć pod pachami, na szyi, w okolicach pachwin, za uszami oraz pod żuchwą. Mają za zadanie zbierać limfę, która schodzi z różnych części naszego ciała. W przypadku zwiększenia liczby prawidłowych limfocytów lub komórek innego pochodzenia dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych. W przypadku powiększenia węzłów chłonnych na tle onkologicznym najczęściej zalecane jest ich usunięcie. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, w trybie ambulatoryjnym. Służy nie tylko do wycięcia, ale również do pobrania materiału do badań histopatologicznych. Warto pamiętać, że węzły chłonne stanowią istotną część układu immunologicznego, gdyż odpowiadają za usuwanie drobnoustrojów z organizmu.

Poznaj szczegóły

BADANIE HISTOPATOLOGICZNE

Jest to badanie pod mikroskopem materiału cytologicznego (komórkowego) lub histologicz- nego (tkankowego). Każda zmiana wycięta ze skóry lub tkanki podskórnej powinna zostać zbadana przez wykwalifikowanego histopatologa. Każdy rodzaj wyciętej zmiany posiada specyficzną dla siebie budowę histologiczną (rodzaj i układ komórek). Pozwala to na odróżnienie od siebie np. brodawki od włókniaka albo znamienia barwnikowego od czerniaka złośliwego. Ma to decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji o dalszym postępowaniu z pacjentem. Badanie histopatologiczne daje również odpowiedź, czy zmiana chorobowa została usunięta z marginesem zdrowych tkanek, czyli w całości.

Czas trwania jednego zabiegu

ok. 30 - 60 min.

Zalecana ilość zabiegów

Jeden.

Miejsce wykonywania zabiegu

Kraków

Zabieg polecany na obszary

Centrum DER-MED

Zalety

 • Przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Możliwe jest podanie gazu rozweselającego.
 • Po zabiegu pacjent może wrócić do domu.
 • Przeprowadzany w warunkach komfortowych dla pacjenta.

Efekty

 • Profilaktyka nowotworowa.
 • Wycięcie podejrzanej zmiany.

Wskazania

 • Pobranie materiału do badań histopatologicznych.
 • Usunięcie podejrzanej zmiany.

Główne przeciwwskazania

 • Infekcje ropne w miejscu nacięcia skóry.
 • Alergia na środek znieczulający.
 • Ciąża i karmienie piersią - do decyzji lekarza.
 • Skłonność do keloidów - do decyzji lekarza.
 • Zły stan zdrowia.
Centrum DER-MED

Proces zabiegu

1. Konsultacja lekarza chirurga onkologa.

Podczas konsultacji lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, zleca plan terapii oraz dodatkowe badania takie jak USG, biopsja czy badania z krwi. Następnie kwalifikuje do zabiegu.

Zanim lekarz przystąpi do zabiegu, podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe. Następnie za pomocą sterylnych narzędzi usuwa zmianę oraz zakłada szwy. Zmiana trafia do laboratorium w kierunku badań histopatologicznych oraz immonohistochemicznych.

Podczas wizyty kontrolnej z pacjentem lekarz zdejmuje szwy oraz ocenia proces gojenia się rany.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, w trybie ambulatoryjnym. Nad bezpieczeństwem zabiegu czuwa lekarz specjalista - onkolog.

Komfort pozabiegowy

Komfort

Komfort pozabiegowy

Po zabiegu pacjent może wrócić od razu do domu. Należy unikać wzmożonej aktywności fizycznej i przestrzegać zaleceń pozabiegowych.

Jak przebiega usuwanie węzłów chłonnych?

Konsultacja medyczna jest niezwykle istotna przed przystąpieniem do zabiegu wycięcia węzłów chłonnych. Podczas tego zabiegu zostaje pobrany materiał, który przekazuje się do dalszych badań histopatologicznych. Nie ma konieczności wykonywania zabiegu ponownie. Po jednorazowym pobraniu próbki można stwierdzić obecność zmian nowotworowych. Zabieg ma za zadanie rozpoznanie i wyleczenie pojawiających się chorób nowotworowych w obrębie węzłów chłonnych. Im wcześniej problem zostanie wykryty, tym szybciej zostanie podjęte odpowiednie leczenie.

Zabieg powinien zostać przeprowadzony u osób, u których podejrzewa się obecność zmian nowotworowych.

Cena
Zabieg wycięcia węzłów chłonnych 1000-2500 Cena zależy od wycinanego obszaru.
Konsultacja chirurga-onkologa 300

Powiązane zabiegi

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2021 Centrum DER-MED Kraków