• English

Zadbaj o zdrowie – rób profilaktyczne badania USG

Zadbaj o zdrowie – rób profilaktyczne badania USG

Niezależnie od tego czy jesteś kobietą czy mężczyzną – wykonuj profilaktyczne badania USG.

Dlaczego są one tak istotne? Pozwalają na wykrycie wielu chorób zanim zaczną pojawiać się poważne objawy i powikłania. Jakie badania USG powinniśmy wykonać w ramach profilaktyki naszego zdrowia? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Na czym polega badanie USG?

Badanie USG to procedura, podczas której wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. Głowica ultrasonografu przyłożona do skóry zaczyna wysyłać niesłyszalne dla ucha człowieka ultradźwięki, które odbijają się od kolejnych tkanek. Na monitorze wyświetla się obraz o różnym zaciemnieniu. USG to badanie szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne. Wyniki w postaci zdjęć i szczegółowego opisu gotowe są już podczas wizyty.

W Centrum DER-MED można wykonać następujące badania USG:

  • USG jamy brzusznej,
  • USG gruczołu krokowego,
  • USG piersi,
  • USG tarczycy wraz z węzłami chłonnymi i śliniankami,
  • USG transwaginalne (ginekologiczne).

Zdrowie piersi pod kontrolą

Każdego roku o raku piersi dowiaduje się w Polsce 18-20 tys. kobiet. Aby skutecznie leczyć nowotwory piersi, konieczna jest szybka diagnoza. Najlepszym sposobem na wczesne wykrycie tego nowotworu jest częste samobadanie piersi oraz regularne wykonywanie USG piersi. Badanie USG pozwala ustalić m.in. czy badana zmiana jest twarda, co może świadczyć o zwapnieniu, zwłóknieniu lub guzie nowotworowym, czy też jest wypełniona płynem, jak w przypadku torbieli. Badanie USG piersi najlepiej wykonywać między 1. a 10. dniem cyklu miesiączkowego. Lekarz nanosi niewielką ilość żelu na piersi, a następnie przesuwa głowicą po skórze pod różnymi kątami, w niektórych miejscach przyciskając mocniej. Już w trakcie badania lekarz może udzielić informacji, czy w badaniu USG widoczne są niepokojące zmiany w piersiach. W Centrum DER-MED możliwe jest również chirurgiczne usuwanie guzków w piersiach.

Męskie sprawy

Powiększenie prostaty u mężczyzn powoduje ucisk na cewkę moczową, wzmożone parcie na mocz oraz trudności z jego oddawaniem. Jeśli zauważysz u siebie tego typu problemy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Podstawowym badaniem profilaktycznym prostaty jest badanie palpacyjne. Jeśli lekarz wyczuwa podczas badania powiększenie gruczołu lub inną niepokojącą zmianę, zaleca również wykonanie USG. Regularne badania USG prostaty powinni wykonywać mężczyźni po czterdziestce, najlepiej raz w roku. Badanie prostaty w Centrum DER-MED to badanie USG jamy brzusznej wraz z gruczołem krokowym.

Kobiece sprawy

USG transwaginalne, powszechnie nazywane USG ginekologicznym, to profilaktyczne badanie kobiecych narządów płciowych. Najczęściej wykonuje się je po badaniu palpacyjnym przez ginekologa. Lekarz może skierować na USG transwaginalne, jeśli podejrzewa wystąpienie problemów zdrowotnych związanych z macicą, jajowodami czy jajnikami. Profilaktycznie USG ginekologiczne można wykonywać co dwa lata. Stosuje się je u kobiet, które mają już za sobą pierwsze współżycie seksualne. U kobiet będących dziewicami w celu zbadania narządów płciowych stosuje się USG jamy brzusznej.

Zmęczenie, wahania masy ciała? Zbadaj tarczycę

Obecnie stwierdza się coraz więcej przypadków chorób tarczycy. W Polsce co piąta osoba zmaga się z dolegliwościami tego gruczołu. Na choroby tarczycy zazwyczaj zapadają kobiety. Najczęstsze choroby to niedoczynność tarczycy oraz Hashimoto. Na podstawie badania USG tarczycy można ustalić rozmiary gruczołu, jego stan i strukturę, a także zbadać okoliczne węzły chłonne i ślinianki.

Wskazania do wykonania USG tarczycy:

  • stwierdzenie objawów charakterystycznych dla nadczynności lub niedoczynności tarczycy (np. senność, częste uczucie zimna, wahania nastroju, nagły spadek lub wzrost masy ciała),
  • nieprawidłowe wyniki TSH, FT3, FT4, przeciwciał anty-TPO i anty-TG,
  • choroby tarczycy w bliskiej rodzinie,
  • monitorowanie wcześniej rozpoznanych chorób.

Zauważyłeś/aś u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy? Zgłoś się do krakowskiego Centrum DER-MED i wykonaj profilaktyczne badania USG.