Zabieg przeszczepiania włosów i rekonstrukcji brwi metodą S.A.F.E.R

Zabieg przeszczepiania włosów i rekonstrukcji brwi metodą S.A.F.E.R

Ubytki owłosienia spowodowane zarówno czynnikami hormonalnymi (łysienie androgeniczne) jak i czynnikami urazowymi

Jak przeszczepia się włosy?

Zabieg przeszczepiania włosów polega na pobraniu materiału od dawcy (którym jest zazwyczaj pacjent) z miejsca, w którym ubytek włosów nie będzie widoczny bądź problematyczny i wszczepieniu ich w miejsce z ubytkiem. Początkowo, przeszczepiano kilkumilimetrowe fragmenty skóry. Z czasem technika przeszczepu włosów się rozwinęła i zamiast skóry zaczęto pobierać mieszki włosowe. Dopiero jednak powstanie metody S.A.F.E.R pozwoliło na szybkie pobieranie mieszków bez ich uszkadzania. Dzięki czemu zabieg jest szybszy, bardziej precyzyjny i daje lepsze efekty.

Na czym polega metoda S.A.F.E.R

Nazwa tej innowacyjnej metody jest dość skomplikowana (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation), samą procedurę łatwo jednak zrozumieć. Przy przeszczepie włosów metodą S.A.F.E.R pobiera się mieszki włosowe pneumatycznie. Dzięki wykorzystaniu podciśnienia, skórę nakłuwa się bardzo płytko (zaledwie 1 mm, zatem nie pozostają na niej blizny) i zasysa mieszek. Pobrane mieszki segreguje się i w dalszym etapie procesu wszczepia w miejsce pozbawione włosów. Przy implantacji również stosuje się podciśnienie, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia mieszka jest niewielkie i włos będzie rósł naturalnie.

Jak wygląda przeszczep włosów metodą S.A.F.E.R?

Najpierw lekarz ustala, skąd zostaną pobrane włosy do przeszczepu. Najczęściej są to włosy na klatce piersiowej, pleców, kończyn a nawet brody. Dzięki minimalnemu nakłuciu, zabieg nie pozostawia blizn.

Pacjent podczas zabiegu pobierania mieszków leży (zazwyczaj na brzuchu, choć zależy to od tego skąd pobierany jest materiał). Aby pobieranie nie bolało, stosuje się znieczulenie miejscowe (w naszym gabinecie stosujemy również sedację podtlenkiem azotu, która dodatkowo redukuje lęk, odpręża i uspokaja i jest polecaną formą znieczulenia przy długotrwałych, monotonnych zabiegach) . Po pobraniu materiału (jednocześnie pobiera się od 400 do 800 unitów, czyli około 1000 – 2000 włosów), można przystąpić do jego wszczepiania.

Unity wszczepia się za pomocą podciśnienia w uprzednio przygotowane małe nakłucie. W ten sposób przeprowadza się uzupełnienie całości ubytków. Cały zabieg przeszczepiania włosów trwa około 2-3 godzin.

Przeszczep włosów – efekty natychmiastowe?

Jak szybko po zabiegu można spodziewać się efektu? W zasadzie od razu. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji i nie daje widocznych blizn. Już na drugi dzień można wrócić do codziennej aktywności i pracy. Jedyne ograniczenia to ograniczenie silnego wysiłku fizycznego (np. siłowni) oraz noszenia kasku i czapki przez okres kilku dni.

Pełne efekty zabiegu widać jednak dopiero po 5-6 miesiącach. Tyle czasu potrzeba by zaimplantowany włos wypadł a w jego miejscu pojawił się naturalny włos, który wyrósł z przeszczepionego mieszka włosowego.

Poza efektem estetycznym nie można zapominać o efektach psychologicznych dla pacjenta. Osoby po przeszczepie włosów stają się bardziej pewne siebie, poprawia się ich samopoczucie i nastrój. Łatwiej im nawiązywać kontakty z innymi osobami i osiągać sukcesy w życiu zawodowym.

Przeszczep włosów – najczęstsze pytania pacjentów

Ile kosztuje przeczep włosów?

Każdorazowo wycena musi zostać przeprowadzona indywidualnie. Cena za przeszczep włosów zależy przede wszystkim od rozległości zabiegu (ilości przeszczepianych unitów). Koszt zabiegu rozpoczyna się już od 3500 zł.

Czy można przeszczepić brwi lub wąsy?

Tak, przeszczep włosów metodą S.A.F.E.R umożliwia również uzupełnienie ubytków w owłosieniu twarzy – takich jak brwi, wąsy czy broda. W ten sposób można naprawić blizny pooperacyjne, łysienie po oparzeniu czy po przebytym urazie. Rekonstrukcja brwi czy wąsów odbywa się na takiej samej zasadzie jak przeszczep włosów na głowie.

Czy przeszczep włosów będzie trwały?

Przy łysieniu androgenowym oraz łysieniu pourazowym (w tym oparzenia, promieniowanie, blizny po operacjach, łysienie związane ze stanami zapalnymi skóry), zabieg daje trwałe efekty.

Kiedy zabieg przeszczepu włosów nie może zostać wykonany?

W niektórych sytuacjach zdrowotnych zabiegu się nie wykonuje. Główne przeciwskazania zdrowotne to problemy z cieśnieniem krwi, zaburzenia krzepnięcia, przebyty zawał serca oraz zaawansowana cukrzyca. Nie wykonujemy też przeszczepów u osób wyniszczonych (np. zaraz po chemioterapii). Problematyczne może być przeprowadzenie zabiegu u osób uczulonych na środki znieczulające miejscowo. Zabieg może nie być skuteczny u osób z łysieniem plackowatym.

Najczęściej zabieg wykonuje się przy łysieniu o stopniu małym bądź średnim. Niekiedy przeciwwskazaniem do zabiegu są zbyt słabe mieszki w części, z której mają być pobrane.

 

Zabiegi przeszczepiania włosów w Naszym Centrum wykonują

lek. med. Małgorzata Ozaist – chirurg ogólny

oraz
lek. med. Anna Krajewska-Wojtyś – dermatolog i lekarz medycyny estetycznej