• English

Przeszczep włosów – 10 najczęstszych pytań

Przeszczep włosów – 10 najczęstszych pytań

Wykonując od wielu lat (z sukcesami) zabieg przeszczepiania włosów, zebraliśmy 10 najczęstszych pyta i obaw klientów. Jeśli rozważasz przeszczep włosów, to zdecydowanie przeczytaj ten artykuł!

1.    Na ile faktycznie skuteczne jest przeszczepienie włosów?

Można powiedzieć, że na 100%. Dzięki automatycznej technice S.A.F.E.R można w bezpieczny sposób pobrać włosy z jednego miejsca ciała pacjenta i zaimplementować je w miejscu łysienia.

Historycznie, przeszczepy włosów miały różną skuteczność. Metoda STRIP, która polegała na pobraniu całego pasa skóry i przeszczepieniu jej w miejsce łysienia pozostawiała szpecącą bliznę i nie zawsze przeszczep się przyjmował.

Nowsza metoda FUE, pozwala na pobieranie pojedynczych graftów włosów (skupisk), ale ze względu na ręczne pobieranie materiału niekiedy dochodzi do uszkodzenia graftów i włosy z takiego mieszka nie urosną.

Dzięki pobieraniu mieszków z wykorzystaniem podciśnienia w metodzie S.A.F.E.R,  materiał pobierany nie ulega zniszczeniu ani przy pobieraniu ani przy implantacji. Dzięki temu udaje się wykorzystać prawie cały pobrany materiał, a włosy przyjmują się bez większych trudności.

2.    Na jak długo wystarcza przeszczep włosów? Kiedy ponownie wyłysieję?

Wykonany metodą S.A.F.E.R przeszczep włosów wystarcza na całe życie. Dzięki bardzo bezpiecznej metodzie pobierania i wszczepiania włosów z wykorzystaniem podciśnienia, przeszczep przyjmuje się z bardzo dużą skutecznością. Dla porównania, w metodzie FUE uszkodzenia graftów (skupisk włosów, które pobiera się do przeszczepu) może sięgać nawet 30%.

3.    Ile kosztuje przeszczep włosów i dlaczego aż tyle?

W gabinecie DER-MED, cena przeszczepu włosów zaczyna się od 3500 zł. Ostateczny koszt uzależniony jest od ilości mieszków włosowych, które będą przeszczepiane, co zależy od wielkości obszaru łysienia. Ostateczna cena zabiegu jest ustalana podczas spotkania konsultacyjnego.

Osoby, które interesują się zabiegami przeszczepu włosów i szukają na ich temat informacji w internecie lub w gabinetach zauważają, że pomiędzy poszczególnymi klinikami, występują znaczne różnice w cenie zabiegów. Jest to spowodowane dwoma czynnikami:

  • Wybraną metodą zabiegu
  • Prestiżem kliniki

W niektórych miejscach, zwłaszcza tych bardzo znanych, z których korzystają gwiazdy, ceny mogą być nieco zawyżone. Z drugiej strony, tanio wykonany przeszczep włosów może nie dać odpowiednich efektów, bądź zaowocować powikłaniami.

4.    Czy zabieg jest bolesny?

Dawne metody przeszczepiania włosów były bardzo bolesne. Jakby nie patrzeć wycinało się w trakcie zabiegu kawałek skóry, który wszczepiano w miejsce łysienia. Bolała zarówno część z której pobrano materiał i miejsce wszczepienia.

Stosowana obecnie w DER-MED metoda S.A.F.E.R jest praktycznie bezbolesna. Miejsce pobierania materiału i obszar wszczepienia znieczula się lokalnie i podczas zabiegu pacjent nic nie czuje.

5.    Jak będę wyglądać zaraz po zabiegu?

W miejscu z którego pobrano materiał do przeszczepu pojawiają się małe ranki. Taki obszar można zasłonić dłuższymi włosami bądź przykryć opaską. Widoczne są również miejsca implantacji mieszków, które są obrzmiałe, zaognione, a z czasem tworzą się małe strupki.

Mimo iż po zabiegu pacjent czuje się dobrze, zaleca się by przez 2-3 dni, dla własnego komfortu pozostał w domu.

To co najważniejsze, to fakt iż po metodzie S.A.F.E.R nie ma śladów w postaci blizn, bo nacięcia skóry są minimalne (włosy pobiera się i wszczepia pod ciśnieniem – czyli są wsysane i wciskane w małe otworki).

6.    Przeszczep włosów – kiedy efekty, czyli ile czasu musi minąć bym miał normalne włosy i zabieg był niewidoczny?

Niezależnie od tego, jaką metodą zostaną pobrane włosy do przeszczepu, potrzebują one czasu na wzrost. W przypadku metody SAFER, opuchlizna i obrzęk znikają po około 7-10 dniach. Włosy potrzebują jednak czasu by urosnąć. Dlatego by efekt był całkowity, potrzeba kilku miesięcy.

7.    Czy w miejscu pobrania włosów włosy odrosną?

Przy pobieraniu materiału do przeszczepu, przenoszone są całe brodawki włosa. W tym samym miejscu włos nie odrośnie. Z tego powodu, do zabiegu pobiera się włosy z miejsc mniej widocznych i nie wykorzystuje się włosów obok siebie tylko w odległościach, by nie było widać przerzedzenia.

8.    Ile czasu trwa zabieg przeszczepiania włosów?

To, ile trwa zabieg zależy zarówno od wielkości przeszczepu jak i wybranej metody. Najdłużej trwa metoda Strip. Obecnie stosowana już rzadziej, jedna z pierwszych metod przeszczepu włosów.

Najkrócej trwa zabieg wykonywany metodą S.A.F.E.R, która dzięki pełnej automatyzacji i kontroli komputerowej może być wykonana najszybciej. W pierwszej fazie pobiera się materiał z określonej partii ciała (np. z tyłu głowy), a w drugiej wszczepia je w miejsce łysienia.  W porównaniu do tradycyjnej metody FUE (ręcznego pobierania materiału) czas jest zredukowany o 50%.

Trzeba jednak być gotowym na trwający do kilku godzin zabieg, włosy pobiera się bowiem  i przeszczepia pojedynczo. Warto też pamiętać o tym, że przy dużych obszarach przeszczepu, potrzebnych może być więcej sesji zabiegowych.

9.    Czy przy łysieniu plackowatym można przeszczepić włosy?

Łysienie plackowate jest chorobą autoimmunologiczną. W jej wyniku organizm uszkadza mieszki włosowe. Przeszczepienie nowych mieszków nie jest rozwiązaniem, bo – jeśli choroba jest aktywna – nowe mieszki również zostaną uszkodzone i przeszczep się nie przyjmie.

10. Kiedy można zrobić przeszczep włosów?

Wtedy, kiedy istnieje obszar, z którego można pobrać materiał (jest to niemożliwe przy pełnym wyłysieniu). Jednocześnie, przeszczepu nie powinno się robić zbyt wcześnie, kiedy pacjent jest jeszcze bardzo młody. Wynika to z tego, że u takich osób proces łysienia postępuje. Nowo przeszczepione włosy są jednak odporne na łysienie. W efekcie możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której po kilku latach, pacjent ma bujne owłosienie w miejscu przeszczepu, otoczone przerzedzonym, łysiejącymi miejscami. Takie „odwrotne” wyłysienie, będzie wyglądało nienaturalnie, wręcz kuriozalnie.

Przeciwwskazania do zabiegu przeszczepu włosów to przede wszystkim choroby zapalne skóry głowy oraz łysienie plackowate. Problematyczne dla samego zabiegu są również choroby takie jak cukrzyca, zaburzenia ciśnienia krwi, problemy z krzepnięciem czy uczulenie na środki znieczulające.

Masz inne pytania dotyczące przeszczepu włosów? Zadzwoń do DER-MED. – wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.