• English

Nowość w Centrum DER-MED! Korekta brodawki sutkowej – na czym polega i jakie efekty można osiągnąć?

Nowość w Centrum DER-MED! Korekta brodawki sutkowej – na czym polega i jakie efekty można osiągnąć?

Brodawki piersiowe są jak wisienki na torcie. Drobne, delikatnie sterczące i symetryczne stanowią idealne dopełnienie kobiecych piersi.

Dlatego ważny jest dla nas ich ładny i zadbany wygląd. Co zrobić, gdy natura płata nam figla i? Rozwiązaniem jest korekta brodawki sutkowej.

Zbyt powiększona otoczka – problemy, które można rozwiązać

Piersi to atrybut kobiecości. Dla wielu kobiet ważniejszy niż wielkość piersi, jest wygląd samej brodawki sutkowej. Wiele z nich zmaga się z kompleksami z powodu nieproporcjonalnego wyglądu brodawki sutkowej w stosunku do piersi. Z powodu genetyki, starzenia się lub karmienia piersią, wygląd brodawek sutkowych może odbiegać od funkcjonujących powszechnie standardów estetycznych. Na szczęście dzięki chirurgii plastycznej można ten stan przywrócić do normy.

Najczęstsze defekty, które można skorygować za pomocą plastyki brodawek sutkowych:

  • zbyt duże sutki,
  • powiększona otoczka brodawek,
  • asymetria sutków.

Korekta brodawki sutkowej – na czym polega?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Korekta może obejmować samą brodawkę sutkową lub tylko jej otoczkę.. Przed zabiegiem lekarz zleca wykonanie badań krwi, m.in. morfologii i czasu krzepnięcia i inne. Wymagane jest również wykonanie aktualnej mammografii lub USG piersi. Korekta brodawki sutkowej jest procedurą ambulatoryjną i trwa około 60 minut. Do tego dochodzi chwila odpoczynku w klinice, a następnie można wrócić do domu. Rekonwalescencja nie trwa długo, a usunięcie szwów następuje zazwyczaj po 7-10 dniach.

Plastyka brodawek sutkowych i otoczek sutkowych – przebieg zabiegu

. W Centrum DER-MED możliwa jest zarówno korekta brodawki sutkowej, jak i zmniejszenie otoczki sutkowej.

  • Plastyka brodawek sutkowych

Zmniejszenie brodawek sutkowych polega na wycięciu fragmentu skóry w kształcie klina. W efekcie następuje zwężenie średnicy brodawki. Aby skrócić brodawkę, wycina się fragment skóry u jej podstawy. Plastyka brodawek sutkowych przeważnie przebiega bez naruszenia przewodów mlecznych, dzięki czemu po poddaniu się temu zabiegowi będzie można karmić piersią. Nacięcia wykonywane podczas plastyki brodawek piersiowych przebiegają w granicach otoczki, więc blizny po operacji są znakomicie zakamuflowane i praktycznie niewidoczne.

  • Zmniejszanie otoczek sutkowych

Korekta otoczek sutkowych wykonywana jest za pomocą wycięcia fragmentu skóry na samej granicy otoczki. Następnie skóra naciągana jest do środka i zszywana za pomocą samowchłanialnych nici, aby zapobiec ponownemu rozciągnięciu. 

Kto wykonuje zabieg?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona z wyglądu swoich brodawek sutkowych powinna skonsultować ich korekcję z chirurgiem. Wybór odpowiedniego lekarza jest niezwykle ważny. Powinnyśmy zwrócić uwagę na jego:

  • specjalizację (dużym atutem w przypadku zabiegów na piersiach jest specjalizacja onkologiczna), 
  • doświadczenie (lata praktyki),
  • osiągnięcia naukowe. 

Wszystko to jest potwierdzeniem kwalifikacji wybranego specjalisty i przekłada się na bezpieczny i skuteczny przebieg operacji plastycznej. W naszym Centrum DER-MED plastykę brodawek sutkowych wykonuje ceniony i doświadczony chirurg onkolog – prof. dr hab. n. med. Piotra Skotnickiego.