Labioplastyka – estetyczne okolice intymne

Labioplastyka – estetyczne okolice intymne

Labioplastyka należy do dość nowych usług z zakresu medycyny estetycznej. A tak naprawdę z zakresu ginekologii estetycznej – specjalistycznego obszaru powstałego na styku medycyny i kosmetologii.

Jeszcze kilkanaście lat temu, o tym, że wygląd warg sromowych może wywoływać u kobiety dyskomfort w zasadzie się w Polsce nie mówiło. Było to temat tabu, którego kobiety nie poruszały również ze względu na to, że nie znały rozwiązania, które mogłoby zmienić ich sytuację.

Obecnie, zbyt duże, niekształtne, przerośnięte wargi sromowe można poddać korekcie i poprawić zarówno samopoczucie psychicznie, jak i realnie jakość funkcjonowania w codziennym życiu.

Kiedy wargi sromowe przeszkadzają?

Podstawowym zadaniem warg sromowych jest ochrona. Te fałdy skóry otaczające ujście pochwy i cewki moczowej, mają za zadanie zmniejszać ryzyko infekcji i uszkodzeń mechanicznych. Między kobietami występują znaczne różnice w wielkości warg sromowych oraz ich kształcie i w większości przypadków wygląd warg sromowych nie jest powodem do niepokoju.

Bywa jednak tak, że są one na tyle obfite, że przeszkadzają przy stosunku i podczas uprawiania spotu łatwo się podrażniają lub wyraźnie odcinają się na tle bielizny czy kostiumu kąpielowego powodując dyskomfort fizyczny i psychiczny.

Estetyczne okolice intymne i samopoczucie psychiczne

Za hypetrofię (przerost) warg sromowych dużych uważa się sytuację, kiedy osiągają rozmiar 5-6 cm, ale zdarza się, że kobiecie przeszkadzają mniejszy przerost warg. Nawet niewielkie przerosty czy zwiotczenia można skutecznie modelować laserowo. Labioplastyka może pomóc kobiecie również wtedy, kiedy jedynym wskazaniem do zabiegu jest dyskomfort psychiczny i jest to tak samo dobry powód jak problemy fizyczne. Od samopoczucia zależy przecież poziom zadowolenia z życia. Jeśli ginekologia estetyczna może je podnieść, to dlaczego z tego nie skorzystać?

Plastyka warg sromowych – kiedy warto zrobić zabieg?

Na zabieg plastyki warg sromowych kobiety decydują się najczęściej w trzech przypadkach:

  • Kiedy przerost lub zniekształcenie warg sromowych utrudnia codzienne funkcjonowanie (przeszkadza podczas uprawiania sportu, w osiąganiu satysfakcji seksualnej)
  • Kiedy wygląd narządów intymnych kobiety powoduje jej dyskomfort (kobieta źle czuje się we własnym ciele, wstydzi się, ma kompleksy, obniżoną samoocenę, nie potrafi czerpać radości z życia intymnego lub wcale go nie podejmuje ze względu na wygląd okolic intymnych),
  • Wargi sromowe są zniekształcone na wskutek choroby bądź urazu mechanicznego.

Najczęściej jest to kwestia estetyczna, a kobiety po zabiegu czują się psychicznie znacznie lepiej. Powraca ich zaniżone poczucie kobiecości, wzrasta samoocena i ogólna ocena jakości życia.

Na czym polega korekcja warg sromowych?

Labioplastyka wykonywana jest zarówno jako zabieg chirurgiczny (przy użyciu skalpela) jak i laserem (Mona Lisa Touch). Przy zabiegu chirurgicznym, pacjentka jest usypiana a korekcja warg sromowych polega na wycinaniu nadmiaru skóry i modelowaniu okolicy intymnej.

Laserowa labioplastyka dzięki stymulacji koagulacji tkanki i stymulacji produkcji kolagenu ujędrnia tkankę, podnosi ją i napina oraz zwiększa jej elastyczność. Laserem modeluje się odpowiednie partie narządów intymnych by zapewnić optymalny wygląd wargom sromowym.

Zabieg laserem Mona Lisa Touch zmniejsza ryzyko blizn pooperacyjnych, znacznie redukuje krwawienie, które praktycznie się nie pojawia i sprawia, że czas rekonwalescencji ulega znaczącemu skróceniu względem opcji chirurgicznej. Jest też bardziej bezpieczny dla pacjentki, bo nie wymaga zabiegu pod narkozą (jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym). Przy wykorzystaniu lasera, sam zabieg może trwać nawet zaledwie 15 minut!

Przy zabiegu laserowym pojawia się obrzęk tkanek który trwa 1-2 tygodnie. Aktywność seksualną można podjąć po 1-1,5 miesiąca od zabiegu.

Kiedy labioplastyka nie jest wskazana?

W zasadzie przeciwwskazań do zabiegu jest niewiele. Nie wykonuje się go u kobiet z niektórymi chorobami ginekologicznymi (np. nowotworem) oraz w czasie ciąży. Tradycyjny zabieg chirurgiczny nie jest wykonywany w czasie miesiączki (ze względu na większe ryzyko zakażenia) oraz przy problemach z krzepliwością krwi. Labioplastyka laserowa nie wywołuje krwawienia, dlatego mogą ją stosować nawet kobiety, które powinny unikać zabiegów chirurgicznych.

Czy labioplastyka to popularny zabieg ginekologii estetycznej? Okazuje się, że coraz bardziej. Ilość kobiet, które decydują się na zabieg rośnie około 20% każdego roku (wg. The American Society for Aesthetic Plastic Surgery) , a według Transform Cosmetic Surgery, zabiegiem tym ona przestrzeni 3 lat zainteresowało się 45% kobiet więcej.

W naszym gabinecie zabieg labioplastyki wykonuje

dr Izabela Danielak

Fundusze Europejskie dla Małopolski