• English

Depilacja laserowa wczoraj a dziś

Depilacja laserowa wczoraj a dziś

Czy wiesz, że historia depilacji laserowej sięga lat 60-tych? Od tych czasów technologia i metody wykonywania zabiegów bardzo mocno się zmieniły. Wzrosła ich efektywność i bezpieczeństwo.

Początki depilacji laserowej

Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem lasera do usuwania owłosienia zaczęto wykonywać w latach 90-tych. Sama metoda powstała jednak nieco wcześniej – już w latach 60.tych. To wtedy odkryto, że światło lasera może oddziaływać na punkty o konkretnej, ciemniejszej barwie. Dzięki temu zjawisku (fototermoliza), możliwe stało się wypalanie określonych punktów na ciele. Pojawił się zatem pomysł, by w ten sposób usuwać owłosienie na ciele. Początki nie były jednak zbyt obiecujące. Lasery nie tylko uszkadzały zdrową skórę wokół mieszka, ale również działały wybiórczo, jedynie na niektóre włoski.

Rozwój metody zbiegł się z modą na gładką skórę. O ile do lat 30.tych żadna kobieta się w zasadzie nie goliła, o tyle w latach 60.tych zaczęła golić się większość. Dlaczego? Głównym powodem było poszukiwanie przez przemysł kosmetyczny nowych rynków zbytu. Pojawienie się maszynek jednorazowych oraz kremów do depilacji sprawiło, że trzeba było wykreować modę na gładką skórę, co się udało i to z dużą skutecznością.

Codzienne usuwanie włosów maszynką czy stosowanie agresywnych kremów depilacyjnych nie jest jednak metodą wygodną. Rozpoczęto zatem poszukiwania lepszych i dających większą skuteczność metod.

Maszyny i technologie wykorzystane w depilacji laserowej

Pierwsze lasery działały jedynie na włoski o ciemnej barwie. Jest to związane z dwoma rodzajami melaniny we włosach. Eumelanina odpowiada za kolor brązowy lub czarny. Feomelanina, za kolor żółto – czerwony. Pierwsze lasery były w stanie wychwytywać jedynie cząsteczki eumelaniny i w efekcie usuwać włoski ciemniejsze. Te złote, rude i jasnobrązowe pozostawały.

Początki depilacji to lasery rubinowe (w ich wnętrzu znajduje się kryształ rubinu, który przepuszcza promienie światła o określonej częstotliwości fali) – 694 nm). Lasery rubinowe działają na ciemne barwniki, dlatego obecnie używane są do usuwania tatuaży i przebarwień.

Lasery aleksandrytowe to kolejny krok w depilacji. Pozwala na depilowanie jaśniejszych włosków i jest bezbolesny.

Z czasem na rynku pojawiły się lasery diodowe, które stały się prawdziwą rewelacją i stały najpopularniejszą metodą usuwania zbędnego owłosienia. Laser diodowy emituje wiązkę światła (długości 808-810 nm), która działa selektywnie na melaninę. Oznacza to, że nie podgrzewa on okolicznych tkanek i nie deformuje ich, a jedynie podgrzewa samą cebulkę, która ulega uszkodzeniu. Podczas penetracji laserem uszkodzeniu ulega mieszek włosowy. Dlatego cebulka nie odrasta.

Lasery diodowe to ogromna grupa urządzeń. Producenci prześcigają się w proponowaniu coraz to nowych rozwiązań, które zwiększą skuteczność zabiegów i sprawią, że będzie on mniej bolesny. Do ciekawych innowacji należy wykorzystanie głowic chłodzących oraz prądu RF.

Wśród laserów diodowych, bezpieczeństwem i efektywnością zabiegu wyróżnia się laser Light Sheer Duet, który działa praktycznie bezboleśnie i pozwala na wykonanie zabiegu również u osób z ciemną karnacją. Zabieg  z wykorzystaniem tego lasera jest nawet do 5 razy krótszy niż przy innych laserach diodowych.

Na rynku dostępne są również lasery yag. Jest to metoda dająca długa wiązkę światła, która może głęboko penetrować komórki,  docierając do cebulki włosa. Dzięki temu, że laser działa na brodawkę skóry a nie melaninę, nie ma znaczenia kolor włosów czy karnacja skóra. Każda epilacja będzie tak samo skuteczna. Wadą tego lasera jest jednak dość duża bolesność w trakcie zabiegu.

Lasery a IPL w depilacji

Omawiając historię depilacji laserowej trzeba również wspomnieć o metodzie IPL, którą często stawia się obok depilacji laserowej. Tymczasem, mimo pozornych podobieństw (obie metody wykorzystują barwnik włosa), są to metody różne. IPL nie jest laserem. Urządzenie do IPL emituje skoncentrowaną wiązkę światła, które pulsuje (co wpływa na różną długość fal światła, jakie dociera do skóry). Światło to, ma niszczyć strukturę włosa, ale przez to, że ulega rozproszeniu (nie jest tak precyzyjne jak laser), podgrzewa również sąsiednie tkanki, a jego skuteczność się zmniejsza. Efekty IPL są znacznie słabsze i by usunąć owłosienie potrzebna jest większa ilość zabiegów. Po IPL włosy po pewnym czasie odrastają (stąd mity o nieskutecznej depilacji laserem).

Skuteczność depilacji laserowej

Od czasów pojawienia się pierwszych laserów do epilacji, ich skuteczność znacznie wzrosła. Dziś, możliwe jest usunięcie nawet bardzo jasnych włosów i to na zawsze. Zaledwie kilka zabiegów wystarczy, by móc zapomnieć o problemie kłopotliwego owłosienia.

I wcale nie trzeba już na to wydawać fortuny! O ile pierwsze zabiegi depilacji laserowej faktycznie były dość kosztowne, dziś, pozwolić może sobie na nie każdy. Zwłaszcza wtedy, kiedy w DER-MED. Jest promocja. Tak – jak teraz!