• English

Blefaroplastyka – plastyka (korekta) opadających powiek

Blefaroplastyka – plastyka (korekta) opadających powiek

Opadające powieki (ptoza) to problem zarówno estetyczny jak i zdrowotny. Laserowa korekta powiek, pozwala radzić sobie z nim w sposób mało inwazyjny i bardzo skuteczny. Zabieg ten to blefaroplastyka. Na czym polega i jakie efekty daje operacja opadających powiek?

Dlaczego powieka opada?

Najczęstsze przyczyny opadania powieki to niestety wiek. W toku starzenia się osłabieniu ulegają mięśnie oraz wiotczeje skóra. Mięsień, który dźwiga powiekę traci elastyczność i nie jest w stanie jej utrzymać. Z racji procesów starzenia się rozciąga się skóra, której nadmiar zaczyna opadać.

Poza wiekiem, powieka może zacząć opadać również na wskutek uszkodzenia nerwu (np. nerwu okołoruchowego) na wskutek choroby bądź wypadku.

Opadająca powieka to w dużej mierze problem estetyczny. Twarz wygląda na bardziej zmęczoną, obrzmiałą, wyglądamy po prostu o kilka lat starzej. W niektórych przypadkach defekt ten może jednak również wpływać na jakość życia, poprzez ograniczenie pola widzenia (powieka zasłania część źrenicy). W obu sytuacjach, skuteczną metodą jest korekta opadającej powieki – prosty zabieg, którym można znacznie poprawić estetykę twarzy i pozbyć się uciążliwego problemu. Plastyka powiek fachowo nazywana jest blefaroplastyką.

Które powieki podlegają korekcie?

Problem opadających powiek dotyczy tylko górnej powieki,  W czasie zabiegu niweluje się nadmiar tkanki tłuszczowej oraz usuwa nadmiar skóry aby twarz wglądała młodziej i lepiej. Dla najlepszego efektu estetycznego, wykonywana jest plastyka powiek górnych i dolnych łącznie.

Blefaroplastyka i jej rodzaje, czyli jak można poprawić opadające powieki

Z perspektywy metod wykonywania zabiegu, operację powiek można przeprowadzić na dwa sposoby:

  • Korekta powiek laserem
  • Korekta powiek zabiegiem chirurgicznym

Pierwsza metoda (laser) jest mniej inwazyjna i nie pozostawia widocznych, trwałych blizn, które mogą się pojawić po operacji chirurgicznej. Badania kliniczne wykazują również szybszą rekonwalescencję pacjenta po zabiegu wykonywanym laserem.

Korekta powiek laserem – przebieg

W Dermed, plastyka opadających powiek jest wykonywana laserowo. Wykorzystujemy laser frakcyjny Xide CO2, który jest szeroko stosowany w medycynie estetycznej, głównie do takich zabiegów jak usuwanie blizn, poprawa jędrności skóry, lifting, redukcja zmarszczek, regeneracja skóry. Laser działa poprzez stymulowanie skóry do intensywnej regeneracji, produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu, że ingeruje w skórę na poziomie mikroskopijnych mikrouszkodzeń, skóra szybko się regeneruje a obrzęki i siniaki są znacznie mniejsze niż kiedy plastyka powieki jest przeprowadzana chirurgicznie.

Przed zabiegiem korekcji opadających powiek, z pacjentem przeprowadza się wywiad by sprawdzić czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu. Konieczne jest tez wykonanie kilku badań krwi (krzepliwość oraz morfologia).

Dodatkowe zabiegi, które obejmuje korekta powiek

Przy okazji wykonywania plastyki powiek, możliwe jest przeprowadzenie dodatkowych zabiegów poprawiających wygląd okolic oczu. Usuwa się drobne zmiany rozrostowe (czyli wszystkie guzki i brodawki oraz tzw. kępki żółte – zmiany wokół oczu wynikające z odkładania się w skórze cholesterolu). W ramach zabiegu można również przeprowadzić leczenie podwiniętej powieki dolnej (entropion) poprzez jej wywinięcie na zewnątrz, co zapobiegnie podrażnianiu gałki ocznej przez rzęsy i pozwoli zlikwidować zapalenia spojówek i rogówki, tek charakterystyczne dla tego problemu.

Czy laserowa korekta powiek jest bezpieczna dla oka?

Laser działa bardzo precyzyjnie i jego działanie dotyczy jedynie tkanki powieki, dlatego jest w pełni bezpieczny dla oczu i wzroku.

Jak szybko po korekcie powiek laserem można wrócić do życia zawodowego i społecznego?

W zasadzie już  na 2-3 dni po zabiegu można bez większych problemów wrócić do życia zawodowego.

Kto wykonuje zabieg korekty powiek?

Laserowa korekcja opadających powiek jest wykonywana przez specjalistę, dr Guido Libondi, specjalistę chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, który posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zabiegów medycyny estetycznej.