Centrum DER-MED
TikTok
YouTube
Instagram
Facebook

Pękające naczynka – leczenie i pielęgnacja Kraków

Pękające naczynka – leczenie i pielęgnacja Kraków

Pękające naczynka to przypadłość, która może dotknąć każdego niezależnie od wieku. Ten pozornie niegroźny problem może przysporzyć wiele komplikacji w życiu codziennym. Problem pękających naczynek pojawia się nie tylko na twarzy, ale również na całym ciele u osób w każdym wieku.

Pękanie naczynek na twarzy to bardzo często dość złożony problem, na który składa się bardzo wiele różnych przyczyn. Pośród przyczyn, które możemy wymienić są:

 • geny,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzyca,
 • zaburzenia hormonalne,
 • narażenie na skrajne temperatury (wysokie ciepło/zimno),
 • ciąża,
 • ekspozycja na słońce,
 • ostre przyprawy, gorące napoje oraz alkohol.

Oczywiście powyższe przyczyny nie spowodują u każdej osoby od razu problemu jakim są pękające naczynka. Znacznie częściej i znacznie bardziej narażone są na niego osoby, które mają tendencję do pękania naczynek, np. cerę naczynkową. U niektórych osób naczynia krwionośne są bardziej kruche i najczęściej znajduje to swoje uwarunkowanie w genach. Jeśli jeden z rodziców ma problem z naczynkami to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego dziecko też zostanie dotknięte tym nieprzyjemnym problemem. Palacze, osoby z nadwagą oraz kobiety w ciąży też są ciężko dotknięte przypadłością skóry naczynkowej. Warto również dodać, że pękające naczynka na twarzy są jedną z przyczyn występowania trudnej w leczeniu choroby skóry, jaką jest trądzik różowaty.

Pękające naczynka - leczenie i pielęgnacja

Pielęgnacja oraz codzienna profilaktyka skóry naczynkowej.

W przypadku występowania typu skóry, który sprzyja powstawaniu pajączków ważne jest, aby pamiętać o codziennej pielęgnacji i profilaktyce, która ma na celu zapobieganiu powstawaniu zmian skórnych. Świetny wpływ na naszą skórę może mieć tu:

 • Witamina C, która uczestniczy w procesach produkcji kolagenu w naszym organizmie. Kolagen z kolei odpowiedzialny jest za grubość i elastyczność naczynek krwionośnych.
 • Witamina K – również wzmacnia naczynka krwionośne, a także ogranicza problem czerwienienia się skóry.
 • Witamina E – stanowiącej świetny antyoksydant chroniący delikatne naczynka przed uszkodzeniami, a dodatkowo zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry i ogranicza ryzyko powstawania podrażnień.
 • Witamina PP – która zmniejsza problem nadmiernej reaktywności skórnego układu krążenia, oraz redukuje stany zapalne i poprawia nawilżenie naskórka.
 • Selen – chroni naczynka przed uszkodzeniami np. w wyniku działania promieniowania słonecznego.
 • Miedź – pomaga zregenerować uszkodzone naczynka, a dodatkowo warto wymienić jego świetne właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzmarszczkowe.
 • Cynk – wspomaga regenerację naczyń krwionośnych i ogranicza powstawanie stanów zapalnych.
 • Flawonoidy – wzmacniają naczynia krwionośne, mają silne właściwości przeciwutleniające, redukują rumień.
 • NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które odpowiadają m.in. za regenerację skóry i naczyń krwionośnych, działają ochronnie i wzmacniająco, pomagają w przyswajaniu witamin.
 • Probiotyki – kolejne badania wskazują na istotną rolę probiotyków na kondycję skóry osób cierpiących m.in. na trądzik różowaty.

Poza powyższymi składnikami nasza codzienna dieta powinna być uzupełniona sporą ilością spożywanej wody. Pamiętaj, że najlepiej dla naszego organizmu będzie, jeśli powyższe witaminy i składniki dostarczone będą z naturalnych źródeł w naszej diecie. Suplementacja to ‘ostateczność’ w sytuacji, w której z jakiegoś powodu nie możemy dostarczyć cennych mikroskładników i witamin w codziennej diecie.
Dla osób, których skóra ma skłonność do pękania naczynek niewskazane są wszystkie produkty, które doprowadzają do rozgrzewania skóry, a tym samym do rozszerzania naczyń krwionośnych. Możemy tu wymienić np. gorące potrawy i napoje (gorące zupy, herbata), ostre przyprawy (chilli, pieprz, kurkuma) oraz alkohol. Im więcej ciepła dostarczone zostanie do organizmu tym bardziej wzrośnie temperatura skóry, a to przy cerze naczynkowej jest niewskazane.

Bardzo duży wpływ na rozszerzone naczynka na twarzy ma tryb życia. Wśród przyczyn, które mogą powodować rozszerzone naczynka możemy wymienić:

 • brak ruchu – zarówno długotrwałe siedzenie jak i stanie może obciążać żyły,
 • czynniki zewnętrzne takie jak: skrajnie wysokie i niskie temperatury, duża wilgotność powietrza, silny wiatr, ekspozycja na słońce, częste korzystanie z solarium,
 • silny stres i emocje.

Codzienna pielęgnacja odgrywa istotną rolę w profilaktyce mającej na celu zapobieganie powstawaniu pajączków na skórze. Cera naczynkowa wymaga bardzo troskliwej pielęgnacji.
Niestety trwale uszkodzonych naczynek, czyli tzw. pajączków nie usuniemy za pomocą kosmetyku. Codzienna pielęgnacja ma na celu skuteczne zapobieganie powstawaniu nowych zmian skórnych. Skutecznym zabiegiem na popękane naczynka są zabiegi laserowego zamykania naczynek na twarzy i ciele.

Pękające naczynka - leczenie i pielęgnacja

Rozwiązanie problemu popękanych naczynek – Laser Cutera Excel V

To najnowocześniejsze, efektywne i bezpieczne narzędzie laseroterapii w walce z szeroko rozumianymi zmianami naczyniowymi i pigmentacyjnymi
Laser Cutera Excel V pozwala na usuwanie i leczenie:

Excel V ma możliwość dostosowania parametrów zabiegowych do indywidualnych potrzeb pacjenta, co pozwala na skuteczne i precyzyjne leczenie wszystkich zmian naczyniowych, przebarwień skóry oraz rumienia.
Laser Excel V wykorzystuje innowacyjną technologię chłodzenia dla zapewnienia maksymalnego komfortu pacjentowi podczas wykonywania zabiegu. Dolegliwości bólowe są zmienne i zależą od wrażliwości pacjenta i okolicy ciała na którą działa fala lasera.

Zastosowanie zabiegów laserowych CUTERA Excel V gwarantuje wysokie bezpieczeństwo oraz komfort pacjentów. Sam system polega na wykorzystaniu wysokiej mocy zielonego światła lasera, które absorbowane jest przez uszkodzone naczynia krwionośne. Laser podgrzewa, a następnie eliminuje uszkodzenia naczyń, przywracając tym samym ich naturalny odcień i kolor skóry. Warto również dodać, że parametry zabiegowe dobrane są do potrzeb każdego pacjenta, co gwarantuje precyzyjne oraz skuteczne leczenie wszystkich rodzajów schorzeń, od powierzchniowych uszkodzeń naczyń, aż po głębokie blizny. Laser jest zupełnie bezpieczny dla tkanek, nie ma możliwości ich uszkodzenia ponieważ działamy tylko albo aż wiązką światła.

Przebieg zabiegu laserowego zamykania naczynek

Przed przystąpieniem do zabiegu należy pamiętać aby:

  • skóra nie była opalona,
  • przeciwwskazaniem jest przyjmowanie leków oraz preparatów światłouczulających,
  • przeciwwskazaniem jest stosowanie kremów i kosmetyków zawierających retinol ok. 1 miesiąc przed zabiegiem,
  • okolica poddawana zabiegowi powinna być wydepilowana.

Zabieg trwa około 30 – 60 min. w zależności od wielkości i ilości zmian. Należy jednak pamiętać, że często zabieg należy wykonać w serii, co około 4-6 tygodni, aby zapewnić jak najlepsze efekty.

Efekty zabiegu są trwałe, jednak należy pamiętać, że nadal mogą powstać nowe ‘pajączki’.
Po zabiegu pacjent przynajmniej przez 2 miesiące powinien stosować filtry przeciwsłoneczne(SPF50+), a także unikać wysiłku fizycznego minimum 2 tygodnie od zabiegu ponieważ różnica ciśnienia krwi spowoduje odnowienie się zamkniętych pajączków. Warto również nadmienić aby unikać sauny, gorących kąpieli i nadmiernej ekspozycji na słońce.

 

Pamiętaj, że jeśli poszukujesz profesjonalnej porady ze specjalistą, który pomoże Ci w dobraniu zabiegu, który będzie idealnie dopasowany do twoich potrzeb to Centrum DER-MED jest idealnym miejscem! Z nami konsultacje estetyczne odbędziesz z wykwalifikowanym i doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej, który nie tylko zna metody i procedury medyczne, ale także doskonale wie, jak dobrać profesjonalną i skuteczną terapię do potrzeb skóry Pacjentów.

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2024 Centrum DER-MED Kraków
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych