Centrum DER-MED
TikTok
YouTube
Instagram
Facebook

O włosach, nadmiernym wypadaniu i sposobach by temu zaradzić Kraków

O włosach, nadmiernym wypadaniu i sposobach by temu zaradzić Kraków

Wypadanie włosów to proces, który jest całkowicie naturalny. Każdego dnia możemy tracić nawet około 100 włosów i nie jest to podstawa, aby się niepokoić – wręcz przeciwnie, to całkowicie normalne. Oczywiście, nie musisz liczyć włosów, które pozostają na szczotce po czesaniu, a także włosów, które zostają w odpływie prysznica, ponieważ nadmierną utratę włosów raczej nie przeoczysz. Poniżej prezentujemy artykuł napisany we współpracy ze specjalistką trychologiem Danutą Partyką, która pracuje w naszym Centrum Der-Med w Krakowie. Dzięki niemu dowiesz się podstawowych informacji o włosach, przyczynach ich nadmiernego wypadania oraz poznasz podstawowy schemat postępowania w trakcie leczenia nadmiernego wypadania włosów.

Włos, to wyspecjalizowany wytwór naskórka, który występuje u ssaków na powierzchni skóry, wyrastający z zagłębienia zwanego mieszkiem włosowym. Na całej skórze człowiek posiada ich ok. 5 milionów, a liczba włosów wyrastających z nich na skórze głowy to 100 – 150 tysięcy. Mieszki włosowe zostają ukształtowane w trakcie życia płodowego (od dziesiątego tygodnia do szóstego miesiąca życia płodowego) i rodząc się młody człowiek posiada ich już ustaloną, niezmienną ilość.

Owłosienie ciała człowieka pełni funkcję termoregulacyjną i ochronną. U ludzi zachowało się głównie na głowie, a także na kończynach, dołach pachowych oraz w miejscach intymnych. Tzw. meszek – najmniejsze i najsłabiej widoczne włosy występują na prawie całej powierzchni naszej skóry. Warto także nadmienić, że brwi występują tylko u człowieka i pełnią funkcję ochronną – chronią oczy przed napływem potu oraz wody deszczowej. Rzęsy chronią nasze oko przed kurzem, drobnymi owadami i małymi zanieczyszczeniami, które mogą się dostać na jego powierzchnię.

W tym artykule skupimy się jednak na włosach na głowie, dla wielu z nas jakże ważnym elemencie autoprezentacji, który wpływa na pewność siebie, naszą atrakcyjność i akceptację.
Włos u człowieka rośnie niesynchronicznie, czyli nie wszystkie włosy rosną na raz, a ich wzrost nie jest zależny od pór roku, tak jak u zwierząt. Włosy rosną w tzw. cyklach wzrostowych (anagen – katagen – telogen) trwających od dwóch do sześciu lat. Po tym czasie włos wypada, a na jego miejsce wyrasta nowy i tak 20 – 30 razy. Utrata 100 włosów w ciągu doby przyjmowana jest za normę. Ważne jednak jest, aby na miejsce 100 utraconych włosów wyrosło 100 nowych, zdrowych włosów.

Włosy i skóra głowy są jak barometr, innymi słowy to papierek lakmusowy stanu naszego zdrowia. Dlatego, aby powstrzymać nadmierne wypadanie włosów, a w konsekwencji ich odrost musimy działać na wielu płaszczyznach równocześnie. Bardzo modne ostatnio podejście holistyczne sprawdza się tutaj w 100%. Czym jest podejście holistyczne? Holistyka w medycynie skupia się na założeniu, że stan ducha, umysłu oraz ciała ma wzajemny wpływ na siebie, a leczenie powinno skupić się na całym ciele, a nie tylko na jego chorej części. Takie podejście pozwala na nie tylko leczenie objawów, a skupieniu się na znalezieniu i wyeliminowaniu przyczyn naszego problemu.

Przyczyn nadmiernej ilości wypadających włosów jest bardzo dużo, a między innymi to:

 • uszkodzenia mechaniczne,
 • uszkodzenia toksyczne,
 • choroby,
 • leki,
 • schorzenia o uwarunkowaniu genetycznym,
 • choroby skóry głowy,
 • niewłaściwa dieta,
 • niedobory witaminowe,
 • stres,
 • stany pogorączkowe oraz poinfekcyjne.

O włosach, nadmiernym wypadaniu i sposobach by temu zaradzić

Bez względu na powód nadmiernego wypadania włosów, schemat postępowania jest taki sam:

Po pierwsze – oczyszczenie ujścia mieszka włosowego

Odpowiednio dobranym i prawidłowo wykonany peeling skóry głowy. Przeprowadzony z doborem odpowiednich kosmetyków, jest w stanie poprawić kondycję skóry głowy i tym samym może wzmocnić włosy. Na powierzchni skóry głowy mogą zalegać zanieczyszczenia, które są rezultatem obecności łoju, resztek kosmetyków (które stosujemy m.in. do stylizacji włosów), cząsteczek kurzu i innych zanieczyszczeń, które prowadzą do osłabienia mieszków włosowych. Gromadzące się zanieczyszczenia na skórze głowy znacznie utrudniają wnikanie do jej głębszych warstw składników odżywczych, które są zawarte w kosmetykach myjących i pielęgnacyjnych. Dlatego peeling jest pierwszym krokiem w leczeniu nadmiernego wypadania włosów, a często pozwala także wyeliminować inne problemy skóry głowy jak m.in łupież, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Peeling pozwala na odblokowanie ujścia mieszków włosowych, oczyszczenie jej powierzchni z zanieczyszczeń oraz ułatwia wchłanianie składników odżywczych, które zawarte są w produktach pielęgnacyjnych.

Po drugie – poprawa mikrokrążenia w skórze głowy

Darsonwalizacja grzebieniowa

To zabieg z wykorzystaniem prądów o wysokiej częstotliwości, za pomocą elektrod próżniowych lub elektrod, które zawierają gaz szlachetny. Elektrody w kontakcie ze skórą pacjenta powodują wyładowanie elektryczne, które prowadzi do wytworzenia ozonu, który posiada silne właściwości dezynfekujące, antybakteryjne i przeciwzapalne. Prądy o wysokiej częstotliwości wykorzystuje się w celu pobudzenia przemiany materii, wzmocnienia przepływu krwi w skórze owłosionej, a także w celu dezynfekcji leczonej powierzchni. W zabiegach trychologicznych najczęściej wykorzystuje się elektrody grzebieniowe, które rewitalizują skórę głowy, pobudzają porost włosów, zapobiegają wypadaniu włosów, a także redukują przetłuszczanie się włosów i łojotok.

Masaż skóry głowy

To nie tylko świetny zabieg relaksacyjny, bo niektóre rodzaje masażu pozwalają także na pobudzenie porostu włosów. Masowanie skóry głowy powoduje, że staje się ona bardziej miękka i utleniona dzięki pobudzeniu krążenia krwi. W trakcie stosowania kuracji trychologicznej w przypadku wypadania włosów stosuje się masaż pobudzający, który wykonywany systematycznie może przyspieszyć zahamowanie wypadania włosów i pobudzić ich szybszy odrost. Masaż skóry głowy powoduje także szybsze wnikanie składników odżywczych w głąb skóry i mieszków włosowych. Masaż trychologiczny jest bardzo przyjemny, a także powoduje unormowanie pracy układu nerwowego i pobudzenie pracy układu krwionośnego.

O włosach, nadmiernym wypadaniu i sposobach by temu zaradzić

Po trzecie – dostarczenie substancji aktywnych niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosa.

Istnieje wiele zabiegów, które mogą nam w tym pomóc, a wśród nich możemy wyróżnić zabiegi takie jak:

Infuzja tlenowa skóry głowy

Jako procedura w trychologii oparta jest na działaniu cząsteczek tlenu. Zabieg polega na wtłaczaniu w skórę głowy wysoko sprężonego, ok. 93% tlenu cząsteczkowego, oraz wysoce skoncentrowanych składników aktywnych, które dobrane są przez trychologa do indywidualnego problemu skórnego, powodując skuteczne przenikanie ich w głąb skóry. Zabieg infuzji tlenowej jest bezbolesny, trwa od 30 do 40 minut i daje widoczne efekty już po pierwszym zabiegu. Infuzja tlenowa usuwa zrogowaciałe warstwy naskórka oraz złogi keratolityczne, które zalegają na naszej skórze głowy. Duże skondensowanie tlenu, które dawkowane jest na skórę głowy ma wpływ na reaktywność pracy gruczołów łojotokowych oraz redukuje występowanie bakterii beztlenowych. Dodatkowo zabieg przyspiesza metabolizm komórkowy oraz krążenie krwi w kapilarach włosowych, które oplatają mieszek, co pozwala na przyspieszenie porostu włosów. Zabieg m.in.:

 • ogranicza i zmniejsza wypadanie włosów,
 • stymuluje ich wzrost,
 • odżywia, nawilża i oczyszcza skórę głowy,
 • unosi włosy od nasady,
 • złuszcza obumarły naskórek,
 • pobudza naturalne krążenie,
 • pogrubia i odbudowuje włosy,
 • rewitalizuje i nadaje im zdrowy blask,
 • wpływa na zagęszczenie i wzrost włosów zwiększa elastyczność włosów.

Sauna ultradźwiękowa

To nowoczesne urządzenie, w którym dzięki systemowi dokładnie kontrolowanych fal ultradźwiękowych cząsteczki wody ulegają rozbiciu tworząc leczniczą mgiełkę mającą zdolność wnikania w głąb struktury włosa oraz skórę głowy wspomagając wchłanianie dermokosmetyków. Podczas zabiegu wytwarzany jest ozon, który dezynfekuje skórę głowy. Dodatkowym elementem zabiegu jest światłoterapia stymulująca wzrost włosów. Zabieg stosowany jest w celu regeneracji i pielęgnacji włosów i skóry głowy. Proces pielęgnacji jest efektowny i skuteczny, a wprowadzane w ten sposób preparaty dają świetne efekty lecznicze. Zastosowanie technologii sauny ultradźwiękowej gwarantuje przywrócenie naturalnego blasku i witalności włosów. Po przeprowadzeniu zabiegu odbywa się chłodzenie włosów, w celu domknięcia łusek włosów i utrwalenia procesu pielęgnacji. Taka dezynfekcja i oczyszczenie skóry głowy wspomaga ukrwienie skóry głowy oraz stymuluje wzrost włosów.

LLLT (Low Level Laser Therapy)

Terapia, która wykorzystuje zimne światło lasera, które wnika w mieszki włosowe na naszej skórze głowy. Laser zwiększa tym samym ilość tlenu i substancji odżywczych, które docierają do skóry głowy, a także wzmacnia ochronę mieszków włosowych za pomocą antyoksydantów. LLLT pozytywnie wpływa na przepływ krwi i uwalnianie energii w mieszkach włosowych oraz przyspiesza usuwanie niekorzystnych substancji, które mogą być przyczyną łysienia. Naświetlanie laserem pomaga w leczeniu wielu schorzeń (dermatologicznych, ale także np. neurologicznych), przyspieszając również gojenie ran. Po zastosowaniu technologii LLLT w leczeniu włosy zaczynają odrastać szybciej, stają się również grubsze, mocniejsze i będzie ich znacznie więcej.

Światło w terapii Low Level Laser Therapy to niskopoziomowe zimne światło czerwonego lasera o małej mocy i średniej długości fali świetlnej, zazwyczaj 650-700nm. Światło czerwone to światło o największej długości fal, co oznacza, że wnika do warstw skóry właściwej. Światło swobodnie przedostaje się do źródła problemu przez kolejne warstwy skóry i rozpoczyna proces samoleczenia. Światło lasera jest niezwykle bezpieczne i zastosowanie go w leczeniu nie powoduje skutków ubocznych. Światło lasera działa odżywczo na mieszki włosowe, regulując tym samym liczne procesy zachodzące między komórkami. Dzięki czemu w mieszkach włosowych następuje proces odbudowy, co prowadzi do aktywacji wzrostu włosów. LLLT okazuje się niezwykle pomocne po wszelkiego rodzaju zabiegach, których efektem są podrażnienia skóry – zmniejsza je i łagodzi. Ponadto światło czerwone przyspiesza gojenie się ran, wpływa na poprawę elastyczności i sprężystość skóry. Świetnie radzi sobie również z redukcją rozstępów, blizn i cellulitem.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia skóry głowy przeprowadzana jest poprzez powierzchowne ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym lub preparatami rewitalizującymi specjalnie dedykowanymi do skóry głowy ( jednym z takich preparatów jest dobrze znany specjalistom Dr. Cyj Hair Filler ), które przyśpieszają porost włosów oraz hamują ich nadmierne wypadanie. Innymi słowy to dostarczenie w formie iniekcji pod skórę witamin, mikroelementów, pierwiastków śladowych oraz peptydów pobudzających wzrost włosa. Samo ukłucie jest już dla skóry bardzo mocnym bodźcem do uruchomienia procesów naprawczych, a składniki preparatów są dodatkowym stymulantem.

Zabieg mezoterapii skóry głowy jest zabiegiem bezpiecznym i na pewno nie powodującym skutków ubocznych w postaci uczulenia, jednak przed jego wykonaniem warto sprawdzić wartości morfologiczne własnej krwi, czyli morfologię i CRP, aby dowiedzieć się czy w naszym organizmie nie toczy się stan zapalny. Dodatkowo badanie krwi ANA1 odpowiada na pytanie czy nasz organizm wytwarza przeciwciała przeciwko sobie samemu – wynik dodatni wymaga dalszej poszerzonej diagnostyki.
Jednym ze specjalnie dedykowanych do tego rodzaju zabiegów jest DR.CYJ Hair Filler czyli specjalnie opracowana, rewolucyjna formuła 7 peptydów, kwasu hialuronowego oraz opatentowanej technologii Sustained Release Technology, która sprawią, że jego skuteczność jest niezwykle wysoka. Jego innowacyjność polega nie tylko na specjalnie wyselekcjonowanych składnikach ale również na unikatowej technologii przedłużonego uwalniania i wnikania substancji aktywnych. Dzięki temu rezultaty są widoczne już od pierwszego zabiegu.

Mezoterapia igłowa działa dzięki wprowadzaniu preparatów bezpośrednio w epicentrum problemu, czyli w głębokie warstwy skóry, dzięki czemu włosy zostają wzmocnione już u nasady. Poza działaniem poszczególnych składników, które dobierane są indywidualnie do potrzeb Pacjenta, mezoterapia skóry głowy intensywnie pobudza skórę do naturalnej regeneracji. Mezoterapia skóry głowy może mieć również charakter profilaktyczny.

Karboksyterapia

To również forma mezoterapii igłowej, w trakcie której pod skórę podajemy medyczne CO2 – czyli dwutlenek węgla, który wymusza na naszym organizmie szybszą cyrkulację O2 – czyli tlenu, a tym samym zwiększa się cyrkulacja krwi krążącej w danym obszarze i podaż substancji aktywnych znajdujących się we krwi. Zabieg polega na wprowadzeniu dwutlenku węgla pod skórę za pomocą cienkiej igły. W procesie tym CO2 przenika swobodnie do okolicznych tkanek, na skutek czego naczynia krwionośne rozszerzają się, zwiększając przepływ krwi. Powoduje to poprawę mikrokrążenia i odnowę komórek, a co za tym idzie, stymuluje odnowę kolagenu, dzięki czemu skóra staje się sprężysta. Dodatkowo wysoka zawartość dwutlenku węgla powoduje poprawę krążenia i dotlenienie tkanek. Metoda doskonale sprawdzi się również w odmłodzeniu skóry i zapobieganiu jej zwiotczenia. Należy jednak pamiętać aby zabieg był wykonywany przez profesjonalistę i nie zniszczył drogocennych zrazików tłuszczowych w których znajdują się komórki macierzyste produkujące włos.
Zabieg karboksyterapii jest bezpieczny, małoinwazyjny. skuteczny i istnieje znikome ryzyko objawów ubocznych. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są m.in.: ciąża, laktacja, padaczka, hemofilia, nowotwory, zatory tętnic płucnych, nieustabilizowane ciśnienie krwi i nieustabilizowana cukrzyca. Pacjent po wykonaniu zabiegu może wrócić od razu do swoich codziennych obowiązków – zabieg nie wiąże się z okresem rekonwalescencji.

Zabiegi z zastosowaniem chirurgicznego uzupełniania włosów

Przeszczep włosów S.A.F.E.R.

Jeżeli ubytek włosów jest znaczący, z pomocą może nam przyjść zabieg transplantacji włosów, z wykorzystaniem urządzenia o opatentowanej technologii S.A.F.E.R. Przeszczep włosów S.A.F.E.R. (Suction Assisted Follicular Extraction and Reimplantation) to innowacyjne rozwiązanie, które pozwoli nam na powrót do gęstości włosów sprzed lat. W trakcie zabiegu lekarz pobiera z części potylicznej, za pomocą sztanc ekstrakcyjnych w podciśnieniu, grafty – zespoły mieszkowe i implantuje je w obszar pozbawiony włosów lub znacznie przerzedzony. Najczęściej przeszczep włosów S.A.F.E.R. wykonuje się w obszarze zakoli i tonsury. Unikalna technologia zastosowanego podciśnienia gwarantuje małą inwazyjność zabiegu oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia graftu. Istotą metody jest przeszczep pojedynczych graftów, a nie płatów skóry, jak ma to miejsce w przypadku początkowych zabiegów transplantacji włosów. Sam zabieg nie hamuje jednak procesu wypadania włosów na obszarach na to narażonych, ale po takim zabiegu możemy mieć pewność, że włosy które zostały przeszczepione już nam nie wypadną. Spowodowane jest to tym, że obszar z którego są pobierane jest odporny na działanie hormonów mających wpływ na ten proces. Innymi słowy przeszczepione włosy, które się przyjmą wznawiają swój cykl wzrostu i kontynuują go do końca życia. Prostym dowodem na to jest fakt iż na potylicznej części głowy nie mamy do czynienia z problemem łysienia a włosy tam rosnące są gęste i grubsze niż na pozostałych obszarach zarówno u mężczyzn jak i kobiet.

Oczekiwanych efektów można się spodziewać od 6 do 12 miesięcy po zabiegu. Aby efekty był jak najlepszy, a czas oczekiwania na upragniony włos jak najszybszy, warto pomyśleć wcześniej o prawidłowym przygotowaniu skóry głowy do zabiegu poprzez wykonanie trzech podstawowych kroków opisanych na początku artykułu, a mianowicie: oczyszczenie, poprawę mikrokrążenia oraz dostarczenie substancji aktywnych bezpośrednio w skórę głowy i włosy.

Transplantacja włosów metodą S.A.F.E.R. może być stosowana zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zabieg polecany jest również w przypadku łysienia pourazowego spowodowanego przez oparzenia, blizny pooperacyjne, oraz po chemio- i radioterapii. Dodatkowym atutem jest fakt, że technologia S.A.F.E.R. może być z powodzeniem stosowana w przypadku rekonstrukcji i korekty brwi, a także zalecana jest pacjentom niezadowolonym z efektów przeszczepu metodą tradycyjną (STRIP czy FUE).

Implantacja sztucznych włosów NIDO

Zabieg, który ucieszy wszystkich niecierpliwych daje możliwość implantacji włosów sztucznych NIDO. Istnieje 9 kolorów implantów włosów NIDO, a ich umiejętne dopasowanie do koloru włosów pacjenta gwarantuje naturalny efekt. Długość implantu to aż 11cm. Powierzchnia włosów NIDO jest błyszcząca, poddawana specjalnemu procesowi tak, aby nie odróżniały się od naturalnego ludzkiego włosa. Dobór koloru jest istotny ponieważ włosy te nie poddają się procesom koloryzacji w salonie fryzjerskim. Nie rosną więc wszczepiona długość jest niezmienna. Korzenie włosów NIDO pokryte są tlenkiem srebra oraz dwutlenkiem krzemu, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Implanty są odporne na działanie wszystkich popularnie stosowanych kosmetyków na skórę głowy oraz włosy. Po miesiącu od dnia implantacji sztuczne włosy są osadzone w skórze głowy tak mocno jak naturalne włosy, a po 16 tygodniach ich wytrzymałość na pociąganie znacznie przewyższa wytrzymałość naturalnych włosów. Przed wykonaniem właściwego zabiegu wykonywana jest próba w trakcie której wszczepianych jest ok. 100 implantów włosów, a po około 3-4 tygodniach , jeśli tylko nie ma przeciwwskazań pozostała ilość implantów wg. wcześniej ustalonego planu. Dodatkowym atutem implantacji włosów NIDO to niska inwazyjność zabiegu – czas rekonwalescencji wynosi około 1-2 dni, dlatego możemy mówić tu o niemalże natychmiastowym efekcie.

O włosach, nadmiernym wypadaniu i sposobach by temu zaradzić

Zabiegi niechirurgicznego uzupełniania włosów

Zastosowanie systemów uzupełnień dobranych i dostosowanych do wielkości ubytków i koloru włosów. Efekt zabiegu jest natychmiastowy i można powrócić do pełnej aktywności życiowej. Można tutaj wymienić np. metodę uzupełniania na siateczce, gdzie naturalne kosmyki przyczepiane są do mikrosiatki, która mocowana jest w obszarze korony głowy. Włosy doczepiane są za pomocą niewielkich klipsów (prawie niewidocznych). Włosy po zabiegu można pielęgnować i układać bez obaw, że siatka odpadnie. Mikrosiateczka przepuszcza powietrze i nie przesuwa się dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać.

Mikropigmentacja skóry głowy

Zabieg znany jest również jako SMP czy trychopigmentacja. Jest to jedna z niechirurgicznych metod walki ze skutkami łysienia, w której w warstwę skóry wprowadza się specjalnie dobrany pigment, który przypomina świeżo obcięte włosy. Skóra głowy po wykonaniu zabiegu SMP wygląda, jakby była pokryta świeżo wyrastającymi włosami. Doskonały sposób na miejscowe optyczne „zagęszczenie” włosów u nasady także dla kobiet lub osób borykających się z łysieniem plackowatym. To dodatkowe rozwiązanie, dla osób które zmagają się z nadmiernie przerzedzonymi włosami, u których kolejny zabieg transplantacji nie jest możliwy. Najważniejszą kwestią jest wybór specjalisty do tego rodzaju zabiegu, ponieważ niewłaściwie wykonany zabieg ma swoje estetyczne konsekwencje w postaci mikroblizn, przerysowanej linii zarostu, zlewających się plam na skórze czy nienaturalnie wyglądającym kolorze z powodu źle dobranego pigmentu.

Możliwości w walce o piękne włosy jest, jak widać w powyższym artykule bardzo dużo. Jednak najważniejszą rzeczą jest umiejętność dobrania odpowiedniego cyklu leczenia i prawidłowego wykonania dlatego bez prawidłowego zdiagnozowanie problemu i współpracy różnych specjalistów (dermatologa, endokrynologa, ginekologa, trychologa) przeprowadzenie skutecznego leczenia nie będzie możliwe.

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2024 Centrum DER-MED Kraków
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych