Centrum DER-MED
TikTok
YouTube
Instagram
Facebook

Liposukcja – co to za zabieg? Co warto wiedzieć o zabiegu odsysania tłuszczu? Kraków

Liposukcja – co to za zabieg? Co warto wiedzieć o zabiegu odsysania tłuszczu? Kraków

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu, to zabieg z zakresu chirurgii estetycznej. Z jego pomocą można pozbyć się opornie zalegającej tkanki tłuszczowej, a dzięki temu wysmuklić sylwetkę. Co warto wiedzieć o liposukcji?

 

Istnieje wiele sposobów na poprawienie proporcji ciała. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście aktywność fizyczna i dobrze opracowana dieta. Co jednak wtedy, gdy mordercze treningi i restrykcyjne diety zawodzą? Brak spodziewanych efektów osłabia motywację. Gdy mimo włożonego trudu nie widać zmian, pojawia się rozczarowanie, złość, frustracja, z takimi emocjami łatwo się poddać. Na szczęście nie trzeba rezygnować z marzeń. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi chirurgia estetyczna, a konkretnie liposukcja. Odsysanie tłuszczu z problematycznych miejsc z pewnością nie zastąpi ćwiczeń fizycznych ani żadnych innych metod odchudzania, lecz w znacznym stopniu przybliży do wymarzonego celu – zgrabnej sylwetki pozbawionej znienawidzonej oponki czy bryczesów. 

Krótka historia liposukcji

Liposukcja jest obecna w medycynie od bardzo dawna. Nowoczesne metody odsysania tłuszczu miały swój początek w latach 80. XX wieku, kiedy dr Yves-Gerard opracował technikę liposukcji wspomaganej próżniowo, podczas której korzystał z krótkiej kaniuli i próżni ssącej. Od tego czasu wiele się zmieniło. Współczesna liposukcja bardzo się zmieniła. Dziś dzięki nowym technologiom odsysanie tłuszczu stało się bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Obecne metody liposukcji, jak liposukcja infradźwiękowa N.I.L, laserowa czy wodna, dają szansę na pobranie większej ilości komórek tłuszczowych przy minimalnym ryzyku uszkodzenia okalających je tkanek. To przekłada się nie tylko na efekt wysmuklenia, lecz również komfort pozabiegowy. Rekonwalescencja po współczesnej liposukcji przebiega szybciej i mniej uciążliwie niż jeszcze 10 lat temu. Ponadto dziś coraz częściej zabieg odsysania tłuszczu łączy się z zabiegami medycyny regeneracyjnej, wykorzystując pobrane komórki tłuszczowe, a wraz z nimi macierzyste, do wypełniania ubytków tkankowych. Takie kompleksowe rozwiązania odpowiadają oczekiwaniom współczesności, dlatego tak wiele osób decyduje się na liposukcję w Centrum DER-MED i nie tylko – wyjaśnia ekspert z małopolskiej kliniki medycyny i chirurgii estetycznej. 

Schemat przebiegu liposukcji

Pierwszym krokiem w zabiegach medycyny i chirurgii estetycznej zawsze jest konsultacja ze specjalistą. W jej trakcie ocenia się problem i proponuje najkorzystniejsze dla pacjenta rozwiązania. Zanim jednak lekarz wyda kwalifikację do zabiegu, należy wykonać serię badań kontrolnych i wykluczyć wszystkie ewentualne przeciwwskazania. Gdy wszystko jest w porządku, ustala się termin zabiegu i przekazuje pacjentowi listę wskazań. 

 

Na około dwa tygodnie przed liposukcją należy zaprzestać (lub ograniczyć) palenia tytoniu i przestrzegać określonej diety. Poza tymi ogólnymi zaleceniami, pozostałe mają charakter indywidualny, więc ustala się je bezpośrednio z lekarze. 

 

Dziś większość rodzajów liposukcji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Odsysanie tłuszczu wspomagane strumieniem wody, światłem lasera czy infradźwiękami jest, co prawda, poważnym zabiegiem chirurgicznym, lecz na tyle mało inwazyjnym, że nie wiąże się z pobytem w szpitalu ani uciążliwą, jak kiedyś, rekonwalescencją. Liposukcja trwa od dwóch do czterech godzin. Przy bardziej rozległych obszarach zabieg może się wydłużyć. Komfort pacjenta po zabiegu jest dobry. W zależności od techniki liposukcji i innych czynników mogą pojawić się siniaki, obrzęki, będące naturalną reakcją organizmu na interwencję chirurgiczną. Takie zmiany są niegroźne i dość szybko znikają. Wybierając liposukcję infradźwiękową znacząco zmniejsza się ryzyko ich wystąpienia. Trzeba tu nadmienić, że decyzję o rodzaju podejmowanej terapii podejmuje się razem z chirurgiem plastykiem.

 

Zabieg liposukcji kończy się założeniem opatrunków i bandaży uciskowych. Po krótkiej obserwacji pacjent zostaje wypisany do domu ze szczegółowymi zaleceniami pozabiegowymi. Powrót do formy po odsysaniu tłuszczu następuje po około 7 dniach, jednak do pełnej aktywności wraca się trochę później. Efekty liposukcji są widoczne po pewnym czasie. Jeden zabieg przynosi satysfakcjonującą poprawę – wysmuklenie danych obszarów ciała, poprawienie prezencji sylwetki. W większości przypadków po odsysaniu tłuszczu wskazane są zabiegi ujędrniające. Specjaliści Centrum DER-MED po liposukcji rekomendują Endermologie, czyli masaż podciśnieniowy stymulujący tkankę łączną skóry. 

 

Więcej informacji o liposukcji w Krakowie i Katowicach znajdziesz w Centrum DER-MED. To klinika medycyny i chirurgii estetycznej zrzeszająca najlepszych ekspertów z branży beauty – dermatologów, chirurgów plastycznych, kosmetologów. Umów się na konsultacje za pośrednictwem strony: https://dermed.pl/ 

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2024 Centrum DER-MED Kraków
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych