Centrum DER-MED
TikTok
YouTube
Instagram
Facebook

Komórki macierzyste z tłuszczu a osocze bogatopłytkowe – poznaj podobieństwa i różnice! Kraków

Komórki macierzyste z tłuszczu a osocze bogatopłytkowe – poznaj podobieństwa i różnice! Kraków

Medycyna w ostatnich latach silnie stawia na rozwój właśnie w obszarze skoncentrowanym na działaniach komórek macierzystych z tłuszczu oraz osocza bogatopłytkowego.

Są to bowiem materiały mające m.in. niesamowite zdolności regeneracyjne, co sprawia, że znajdują zastosowanie zarówno w medycynie estetycznej, jak i np. ortopedii! Jakie są sposoby ich pobierania, jak pomagają pacjentom i co na ten temat sądzą nasi specjaliści z krakowskiego Centrum DER-MED? Sprawdź!

Ludzki organizm jest na tyle niesamowitą “maszyną”, że świat medycyny nie ma wątpliwości co do siły jego działania. Ową siłą jest także samoregeneracja oraz leczenie różnego rodzaju schorzeń przy pomocy materiałów pochodzących od nas samych. Takimi są właśnie komórki macierzyste pobrane z tłuszczu oraz osocze bogatopłytkowe. Nie dość, że często są to najskuteczniejsze metody leczenia, to do tego są też najbezpieczniejsze. Jeśli bowiem biorca jest tą samą osobą co dawca, nie ma ryzyka, że dojdzie do odrzucenia podanego materiału czy wystąpienia innego rodzaju niepożądanych skutków. Jest to szczególnie istotne w przypadku terapii osób mających skłonność do alergii.

Co warto wiedzieć o komórkach macierzystych pobieranych z tłuszczu?

Komórki macierzyste to niewyspecjalizowane komórki pierwotne, co oznacza, że mogą zastąpić niemal dowolną tkankę organizmu. Tym samym chora tkanka zmieniana jest na “nową”, zdrową. Ich wartość jest więc nieoceniona, ponieważ pozwalają leczyć wiele schorzeń u źródła, a nie tylko łagodzić objawy. 

Mowa m.in. o terapiach z zakresu ortopedii. Komórki macierzyste pomagają wyleczyć uszkodzenia ścięgien i mięśni, stany zapalne, zwyrodnienia stawów, urazy sportowe etc. Sprawdzają się w każdym wieku, a całość kuracji jest mało inwazyjna, ponieważ przy jej przeprowadzaniu – jako nieliczni w Europie – korzystamy ze sprzętu z najwyższej światowej półki. Jest to system Body-Jet + Q-graft®! Pierwsze wymienione tu urządzenie pozwala przeprowadzić skuteczną liposukcję, która dostarcza komórki w niemal nienaruszonym stanie, drugie jest zaś wyspecjalizowanym separatorem komórek macierzystych. 

  • Q-graft i Body-Jet tworzą zintegrowany system, co pozwala w krótkim czasie pobrać materiał, a następnie odseparować z tłuszczu komórki macierzyste.
  • Uzyskane w ten sposób komórki są o 20 proc. lepsze niż materiał uznawany dotąd za “złoty standard”!
  • Odseparowane komórki podaje się następnie w obszar objęty leczeniem ortopedycznym.

Czym jest osocze bogatopłytkowe i jak może Ci pomóc?

Innym naturalnym materiałem, który stanowił swego czasu rewolucję w medycynie regeneracyjnej, jest osocze bogatopłytkowe. Zawiera ono w sobie dużą ilość płytek krwi, które mogą wspierać:

  • procesy gojenia się ran, 
  • korekcję blizn lub rozstępów, 
  • wzmacnianie cebulek włosów i tym samym zmniejszanie ich wypadania oraz ograniczenie nadmiernego łysienia,
  • regenerację skóry oraz jej odmłodzenie.

Czynniki wzrostu, które w dużych ilościach posiada w sobie osocze bogatopłytkowe, stymulują m.in. produkcję nowego kolagenu, czyli białka najważniejszego dla jędrności, gładkości i zdrowia skóry, powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz nowych komórek naskórka.

Osocze bogatopłytkowe uzyskuje się z krwi pacjenta, którą po pobraniu poddaje się odpowiedniej obróbce. W wyspecjalizowanej wirówce oddzielane są leukocyty od erytrocytów, a wszystko po to, by pacjentowi podać tylko opisywane tu osocze. Dzieje się to w formie ostrzykiwania leczonego miejsca – ewentualny dyskomfort łagodzi się poprzez stosowanie znieczulających maści. Zabieg ten jest naprawdę bezpieczny, co potwierdzają nasi specjaliści i tym bardziej doceniają uzyskiwane dzięki niemu efekty. I chociaż sama nazwa mezoterapii wykonywanej przy pomocy osocza bogatopłytkowego faktycznie może niektórych przerażać, to “wampirzy lifting” zdecydowanie pozwala docenić siłę oraz zdolności ludzkiej krwi!

Komórki macierzyste (z tłuszczu) + osocze bogatopłytkowe = moc ludzkiego ciała

Oba te materiały łączyć może sposób ich pozyskania (pobranie komórek macierzystych możliwe jest także z krwi), ogromna zdolność regeneracyjna, brak niebezpieczeństwa dla korzystających z nich pacjentów oraz wyjątkowe efekty, których często nie da się osiągnąć w żaden inny sposób. Co ciekawe, chociaż osocze bogatopłytkowe znane jest przede wszystkim z zabiegów medycyny estetycznej, to ono także może być wykorzystywane w trakcie leczenie np. urazów ścięgien, więzadeł czy stawów. Pomaga też w stanach zapalnych kości oraz regeneracji po różnego rodzaju złamaniach.

Coś, co stanowi kluczową różnicę pomiędzy nimi to fakt, że komórki macierzyste mogą wprowadzać zmiany strukturalne w poddawanych terapii tkankach, zaś osocze “tylko” wspiera proces regeneracji tkanek już istniejących. Niewątpliwie jednak obie te metody kuracji stanowią przyszłość medycyny, a nasze Centrum DER-MED już dziś wyciąga z nich jak najwięcej!

Dowiedz się więcej o terapiach przy użyciu komórek macierzystych oraz osocza bogatopłytkowego – umów się na konsultację z naszym specjalistą z krakowskiego Centrum DER-MED: https://krakow.dermed.pl/pl/kontakt/

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2024 Centrum DER-MED Kraków
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych