Centrum DER-MED
TikTok
YouTube
Instagram
Facebook

Kiedy zamykanie naczynek laserem, a kiedy skleroterapia? Kraków

Kiedy zamykanie naczynek laserem, a kiedy skleroterapia? Kraków

Uważa się, że są w leczeniu zmian naczyniowych najlepiej sprawdzają się dwie metody: laseroterapia i skleroterapia. Każda z nich wyróżnia się wysoką skutecznością i małą inwazyjnością. Obie metody są równie bezpieczne. Którą z nich wybrać? Co będzie lepsze na zamykanie naczynek laser czy skleroterapia?

Laserowe zamykanie naczynek a skleroterapia

Zmiany naczynkowe wywołują problem dwojakiej natury. Z jednej strony są mankamentem estetycznym, z drugiej stanowią objaw zaburzenia krążenia żylnego. Mówiąc o tego typu zmianach należy rozróżnić teleangiektazje, często nazywane pajączkami, od tzw. siateczek podskórnych. 

 

  • Teleangiektazje to rozszerzone o około 1 milimetr drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się tuż pod skórą bądź jej błoną śluzową. Ponieważ tak rozszerzone naczynia tworzą odnóża, podobne do tych pajęczych, zwykło się je określać mianem “pajączków naczyniowych”.
  • Siateczki podskórne to rozszerzone o około 3 milimetry żyły siateczkowate cienkościenne znajdujące się w głębokich warstwach skóry. Najczęściej mają niebieski odcień i pojawiają się w obrębie łydek i ud. 

 

Wspomniane zmiany naczynkowe nie są zwykłym defektem skóry, lecz wczesnym stadium zaburzeń układu żylnego. Początkowo drobne pajączki na nogach mogą zaskakująco szybko przemienić się w wyraźne żyły, których leczenie jest znacznie poważniejsze. To oznacza, że leczenie rozszerzonych naczyń krwionośnych należy zacząć jak najszybciej. Rozwiązaniem tego problemu jest zarówno laseroterapia jak i skleroterapia.

 

  • Skleroterapia to mało inwazyjny zabieg chirurgiczny, który polega na wprowadzeniu do światła rozszerzonej żyły preparatu o właściwościach obkurczających ściany naczynia. Tę czynność wykonuje się z pomocą cienkiej igły, bez potrzeby nacinania skóry. Procedura jest więc znacznie mniej inwazyjna w porównaniu do klasycznych metod chirurgii naczyniowej. Dlatego nie wymaga szczególnej rekonwalescencji, choć w okresie pozabiegowym należy stosować specjalną pończochę uciskową i przestrzegać zaleceń. Czas trwania zabiegu nie przekracza godziny. Skleroterapia wywołuje pewien dyskomfort, choć nie jest bolesna. Dla uzyskania pożądanych efektów zwykle wystarczy jeden zabieg, jednak szczegóły leczenia zależą od charakteru i rozległości zmian. Szczegóły dotyczące wykonania skleroterapii w Krakowie znajdziesz na stronach Centrum DER-MED

 

  • Laserowe zamykanie naczynek jest równie bezpieczne, co skleroterapia. Zabieg polega “naświetlaniu” zmian naczyniowych wiązką lasera CUTERA Excel V. Jest to najnowocześniejszy laser mający szerokie spektrum działania. Zawarta w naczyniach hemoglobina pochłania światło lasera, czemu towarzyszy wzrost temperatury. Pod wpływem ciepła naczynie trwale się zamyka, bez ryzyka ponownej rekanalizacji. Po zabiegu można wrócić do zwykłego trybu życia, przestrzegając jednocześnie otrzymanych od lekarza zaleceń. Efekty laserowego zamykania naczynek są szybko widoczne. Dla uzyskania pełnej poprawy wykonuje się kilka sesji zabiegowych – ich ilość ustala się podczas konsultacji z lekarzem. Więcej informacji na temat laserowego zamykania naczynek w Krakowie również znajdziesz na stronach Centrum DER-MED.

Skleroterapia czy laser na pajączki?

Zarówno skleroterapia, jak i laseroterapia nie sprawdzą się w leczeniu dużych żylaków kończyn dolnych. Obie metody dobrze poradzą sobie z małymi i średnimi pajączkami, jednak poważniejsze zmiany naczyniowe wymagają już leczenia stricte chirurgicznego. 

 

Wskazaniem do skleroterapii są przede wszystkim żylaki kończyn dolnych, które nie przekraczają 8 mm. Zabieg wykonuje się również przy wystąpieniu żylaków wrzodziejących, kiedy interwencja chirurgiczna jest niemożliwa. Mniejsze zmiany naczyniowe na nogach, jak również teleangiektazje na twarzy z powodzeniem da się usunąć laserowo. Laseroterapię wybiera się ponadto w przypadku uczulenia pacjenta na środek obliterujący stosowany podczas skleroterapii oraz w trakcie aktywnego zapalenia żył. Laserowe zamykanie naczynek a skleroterapia bywają traktowane jako metody wspomagające. Zdarza się, że po skleroterapii zleca się laseroterapię w celu wzmocnienia efektów zabiegowych. 

Trzeba pamiętać, że każda z omawianych tu metod leczenia ma swoje plusy i minusy. Każda zawiera grupę przeciwwskazań i ewentualnych skutków ubocznych. Dlatego wybór pomiędzy laserowym zamykaniem naczynek a skleroterapią najlepiej zostawić lekarzowi. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać pomocy i zastanawiasz się gdzie najlepiej leczyć zmiany naczyniowe w Krakowie, zgłoś się do Centrum DER-MED! https://krakow.dermed.pl/

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2024 Centrum DER-MED Kraków
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych