Centrum DER-MED
TikTok
YouTube
Instagram
Facebook

Dlaczego badania USG są tak ważne? Kiedy warto je wykonać? Kraków

Dlaczego badania USG są tak ważne? Kiedy warto je wykonać? Kraków

Co to jest badanie USG?

Badania USG, czyli ultrasonografia, to badania obrazowe pozwalające na określenie kształtu i wielkości poszczególnych narządów. Ultrasonograf wykorzystuje fale ultradźwiękowe do zobrazowania budowy i struktury takich organów, jak wątroba, trzustka, nerki, jajniki, tarczyca, piersi czy gruczoł krokowy. Lekarz wykonujący badanie posługuje się specjalną głowicą, którą przykłada do skóry pacjenta. Ultradźwięki odbijają się od kolejnych tkanek i narządów wewnętrznych, a na monitorze komputera wyświetla się obraz o różnym zaciemnieniu. Wszelkie niepokojące zmiany są wyraźnie widoczne, a doświadczony specjalista jest w stanie od razu je rozpoznać. Dzięki badaniu USG można wykryć różne nieprawidłowości, na przykład zgrubienia czy guzy. Wyniki w postaci zdjęć i szczegółowego opisu gotowe są już podczas wizyty. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz informuje o dalszym postępowaniu: podjęciu leczenia, profilaktyki lub konsultacji z lekarzem innej specjalności. Ultrasonografia to przede wszystkim bardzo bezpieczne i neutralne dla organizmu badanie. W przeciwieństwie do badań RTG (z użyciem promieniowania rentgenowskiego), badania USG można wielokrotnie powtarzać, nawet w małych odstępach czasu.

Dlaczego badania USG są tak ważne?

Badanie USG to niezbędna profilaktyka, która zwiększa szanse na wykrycie wielu chorób, zanim zaczną pojawiać się poważne objawy. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie, zwłaszcza USG piersi i USG ginekologicznego u kobiet oraz USG prostaty u mężczyzn. Warto również wykonać USG tarczycy, jeśli obserwujemy u siebie objawy charakterystyczne dla nadczynności lub niedoczynności tarczycy (senność, częste uczucie zimna lub ciepła, wahania nastroju, nagły spadek lub wzrost masy ciała). Wskazaniem badań tego gruczołu są również nieprawidłowe wyniki TSH, FT3, FT4, przeciwciał anty-TPO i anty-TG oraz choroby tarczycy w bliskiej rodzinie.

Jakie badania USG wykonasz w Centrum DER-MED?

Teraz możesz wykonać badanie USG również w Centrum DER-MED. W ramach badań profilaktycznych oferujemy:

  • USG jamy brzusznej,
  • USG jamy brzusznej wraz z USG gruczołu krokowego,
  • USG piersi,
  • USG tarczycy wraz z węzłami chłonnymi i śliniankami,
  • USG ginekologiczne (USG transwaginalne),
  • USG jąder,
  • USG tkanki tłuszczowej i tłuszczaków,
  • USG ortopedyczne,
  • USG w celu wykrycia hirsutyzmu.

Aby badania USG miały wartość diagnostyczną, powinny być wykonywane za pomocą najnowocześniejszej aparatury. Decydując się na badania USG w naszym centrum, masz pewność, że poddajesz się diagnostyce na najwyższym poziomie!

Kiedy warto wykonać badanie USG?

Wiele badań USG powinno się wykonywać regularnie, w określonych odstępach czasu. USG piersi zaleca się wykonywać raz na dwa lata u kobiet między 20. a 30. rokiem życia, raz w roku po 30. oraz raz na pół roku po 40. Mężczyznom po 40. zaleca się raz w roku wykonywanie USG gruczołu krokowego. Na badanie USG należy zgłosić się zawsze, gdy wyczujemy u siebie guzek lub zauważymy jakiekolwiek inne niepokojące objawy. Badanie USG warto poprzedzić lub połączyć z konsultacją z lekarzem specjalistą.

Zauważyłeś/aś u siebie podejrzane objawy, a może już czas, by wykonać profilaktyczne badanie USG piersi, jajników bądź gruczołu krokowego? Zgłoś się do krakowskiego Centrum DER-MED i wykonaj profilaktyczne badania USG za pomocą najnowocześniejszej aparatury.

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2024 Centrum DER-MED Kraków
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych