Centrum DER-MED
TikTok
YouTube
Instagram
Facebook

Czy depilacja laserowa leczy? Holistyczne podejście do hirsutyzmu! Kraków

Czy depilacja laserowa leczy? Holistyczne podejście do hirsutyzmu! Kraków

Ciemne i mocne owłosienie, które potrafi odrastać w niemal błyskawicznym tempie, to problem wielu kobiet. Nie wszystkie z nich mierzą się jednak z hirsutyzmem.

Dane wskazują, że dotyczy on około 5-10 proc. kobiet i wiąże się nie tylko z rodzajem pojawiających się na ciele włosków, lecz także ze specyficznym ich umiejscowieniem – są to obszary typowe dla owłosienia męskiego, np. brzuch, klatka piersiowa, kark, wargi, okolice pośladków etc. Tego typu objawu nie można lekceważyć – wiedzą to specjaliści z naszego krakowskiego Centrum DER-MED, którzy zajmują się problemem holistycznie.

Tytułowa depilacja laserowa to tylko jeden z ważnych elementów w terapii hirsutyzmu. Stąd też powstało Centrum Leczenia Hirsutyzmu, które zapewnia nie tylko kompleksową terapię oraz opiekę nad pacjentką, lecz także szeroką, profesjonalną diagnostykę w tym kierunku. 

Dlaczego jest to tak istotne? Problem tego typu owłosienia nie bierze się bowiem znikąd. U jego podłoża leżą problemy hormonalne, które zwykle wiążą się też z układem płciowym kobiety. Diagnostyka wymaga więc połączenia zarówno wiedzy z zakresu ginekologii, jak i endokrynologii. Potrzebna może być także pomoc dermatologiczna oraz dietetyczna. Jeśli bowiem mówimy o hormonach, należy podkreślić, że ich oddziaływanie jest niezwykle szerokie. Dlatego też hirsutyzm zwykle stanowi tylko jeden z występujących u kobiet niepokojących objawów.

Przyczyny hirsutyzmu

Owszem, to problemy hormonalne są główną przyczyną nadmiernego owłosienia typu męskiego. Mowa przede wszystkim o podwyższonym poziomie androgenów, który poza hirsutyzmem może wywołać także:

 • obniżenie głosu
 • zaburzenia miesiączkowania (głównie rzadkie menstruacje lub wręcz ich zanik)
 • wzrost masy ciała, otyłość
 • trądzik, łojotok
 • łysienie androgenowe (pomimo zwiększonego owłosienia na ciele, włosy na głowie stają się znacznie rzadsze)
 • niepłodność (nierozerwalnie wiąże się z zaburzeniami miesiączkowania, chociaż warto zaznaczyć, że sama obecność menstruacji nie świadczy o tym, że cykle są owulacyjne) 

Wszystkie wymienione tu objawy mogą wskazywać na występowanie PCOS, czyli zespołu policystycznych jajników, którego hirsutyzm jest bardzo częstym symptomem. Stąd też tak ważne jest wykonanie w trakcie diagnostyki badania USG narządów rodnych (wykonuje się je w 2-5 dniu cyklu). W czasie procesu diagnostycznego konieczne może być także przeprowadzenie dodatkowych badań biochemicznych lub tomografii komputerowej – nasi specjaliści wszystko to biorą pod uwagę i w razie potrzeby dają odpowiednie wskazówki.

Warto zauważyć, że hiperandrogenizm, jak inaczej nazywa się zwiększone stężenie androgenów, może wiązać się również z obecnością guza. W takim przypadku niezmiennie zadbamy o opiekę nad pacjentką – kierujemy ją do profesora chirurgii, Piotra Skotnickiego, który specjalizuje się w usuwaniu tego typu nieprawidłowości.

Powinniśmy jednak podejść do problemu spokojnie – hirsutyzm nie musi być od razu powiązany z poważną jednostką chorobową. Może być skutkiem predyspozycji genetycznych do tego typu owłosienia lub nadwrażliwości mieszków włosowych na działanie wspomnianych już androgenów. Może być również skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków, a ich odstawienie lub dobranie innej, odpowiedniej dla danej pacjentki farmakoterapii, potrafi przynieść oczekiwane skutki i zredukować owłosienie.

Czy depilacja laserowa leczy hirsutyzm?

Depilacja laserowa jest w tym przypadku leczeniem objawowym. Podstawą jest mimo wszystko znalezienie źródła problemu i zajęcie się jego terapią. Nie zmienia to jednak faktu, że łagodzenie widocznych symptomów jest równie ważne, ponieważ to właśnie one są częstą przyczyną obniżenia nastroju, spadku poczucia własnej wartości, wzrostu kompleksów pacjentki, izolacji, w tym także rezygnacji z wyjść np. na plażę czy zbliżeń z partnerem lub partnerką. 

Usunięcie nadmiernego owłosienia związanego z hirsutyzmem potrafi znacznie zwiększyć opisany tu komfort psychiczny kobiety. Podobnie jak fizyczny – częste używanie standardowej maszynki do golenia może mocno nadwyrężać skórę, drażnić mieszki włosowe, wywoływać stany zapalne etc. Poza tym szybkość odrastania włosków każe pamiętać o niemal codziennym ich usuwaniu. Depilacja laserowa jest zupełnym tego przeciwieństwem i na długo przynosi ulgę. Co zatem warto o niej wiedzieć?

 • W Centrum DER-MED specjalizujemy się w depilacji laserowej już od 1999 roku – mamy ogromne doświadczenie i wiedzę, którą wciąż pogłębiamy;
 • Pracujemy na najnowocześniejszych, bezpiecznych i sprawdzonych urządzeniach;
 • Pacjentki z hirsutyzmem kwalifikujemy do indywidualnie dobranych zabiegów;
 • Cała kuracja depilacji laserowej składa się z serii kilku zabiegów – zwykle około 6-8, chociaż zależy to od rodzaju owłosienia, skóry, indywidualnych predyspozycji etc.;
 • Zabieg może wywołać dyskomfort, jednak zwykle nie wymaga specjalnego znieczulenia;
 • Trwa niezwykle krótko – w zależności od obszaru poddanego depilacji (może trwać nawet około 5 minut, jak wygląda to np. w przypadku usuwania owłosienia pach);
 • Daje długofalowe efekty i usuwa zwykle ponad 90 proc. włosków! 

Chcesz dowiedzieć się więcej o depilacji laserowej oraz Centrum Leczenia Hirsutyzmu? Zapraszamy na konsultacje do Centrum DER-MED w Krakowie: https://krakow.dermed.pl/pl/zabiegi/leczenie-hirsutyzmu/

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2024 Centrum DER-MED Kraków
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych