Centrum DER-MED
TikTok
YouTube
Instagram
Facebook

Jak usunąć zmiany skórne – laserem czy chirurgicznie? Kraków

Jak usunąć zmiany skórne – laserem czy chirurgicznie? Kraków

Kiedy pojawiają się na naszym ciele różnego rodzaju zmiany skórne – znamiona, zgrubienia, guzki, plamy – jak najszybciej powinniśmy udać się do dermatologa w celu profesjonalnej oceny.

Wskazane może być bowiem ich usunięcie, przy czym od razu pojawia się pytanie: jaką metodą? Wybrać laser czy może klasyczny zabieg chirurgiczny? Co jest bezpieczniejsze, szybsze, bardziej komfortowe?

Zmiany skórne pod lupą

Zmian skórnych nie wolno bagatelizować, lecz jednocześnie należy podejść do nich ze spokojem – zwykle bowiem okazują się to niegroźne problemy. Lepiej jednak dmuchać na zimne i zwłaszcza jeśli wystąpią następujące objawy, powinniśmy poddać się specjalistycznej kontroli:

 • zmiana ulega powiększeniu;
 • zmienia się jej kolor (jest niejednolity);
 • ma nieregularne krawędzie;
 • swędzi, łuszczy się, dookoła pojawia się zaczerwienienie;
 • zaczyna krwawić.

W diagnostyce m.in. powyższych przypadków specjaliści z naszego Centrum DER-MED wykorzystują urządzenie Fotofinder, które umożliwia przeprowadzenie wideodermatoskopii. Jest to komputerowe badanie zmian skórnych, które pozwala na wielokrotne powiększenie obserwowanego obszaru oraz oglądanie go w trójwymiarowym formacie. Dzięki temu ekspert ma możliwość bardzo precyzyjnej diagnostyki wewnętrznej struktury danego guzka, plamy czy znamienia. Pozwala to podjąć odpowiednie kroki – jeśli nic się nie dzieje, będzie można uznać zmianę za łagodną, niewymagającą leczenia, w innym przypadku być może pojawi się konieczność jej usunięcia. Wtedy też podejmowana zostaje decyzja o sposobie tego typu zabiegu.

Jeśli jest podejrzenie, że zmiana może być złośliwa, zwykle stosuje się chirurgiczne metody jej usunięcia, a wycięty materiał przekazuje się do dalszych badań histopatologicznych. Jeśli zaś są to zmiany skórne, które wideodermatoskopia od razu pozwala ocenić jako łagodne – jak np. włókniaki, brodawki czy kurzajki – poleca się nieinwazyjne metody, czyli przede wszystkim laseroterapię.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych – co warto wiedzieć?

Tego typu zabiegi przeprowadza się klasycznie skalpelem, co w naszym Centrum DER-MED dzieje się pod czujnym okiem specjalisty w dziedzinie chirurgii. Profesjonalizm i doświadczenie jest w tym kontekście niezwykle ważne, bowiem zwiększa szansę na precyzyjne i całościowe usunięcie zmiany oraz takie zszycie rany, które zminimalizuje blizny, a także ryzyko ich powikłań (np. blizny przerostowe czy bliznowce). W tym przypadku istotne są też działania profilaktyczne – ich dobór powinien przebiegać indywidualnie, w zależności od rodzaju zabiegu.

Laser przychodzi z pomocą!

Z łagodnymi defektami skórnymi spotykamy się w naszych gabinetach bardzo często. Zwykle nie są związane z żadnym zagrożeniem dla zdrowia, lecz mogą powodować przykre konsekwencje emocjonalne – wpływać na akceptację ciała – czy też duży dyskomfort codziennego funkcjonowania, np. jeśli brodawka znajduje się w miejscu nieustannie podrażnianym przez daną część garderoby. Jakie zmiany skórne można usunąć laserem?

 • kurzajki
 • włókniaki
 • brodawki
 • pieprzyki i inne narośla
 • zmarszczki
 • blizny i rozstępy
 • zaburzenia pigmentacyjne i inne plamy na skórze

Jeśli po konsultacji specjalista uzna, że to właśnie laser może być w danym przypadku najlepszym rozwiązaniem, warto pójść tym tropem. Dlaczego? Po pierwsze, są to zabiegi szybkie i wiążące się z niezwykle ograniczonym okresem rekonwalescencji. Po drugie, laseroterapia jest bezpieczna, a używane przez nas sprzęty pozwalają na dostosowanie mocy działania do indywidualnych potrzeb danego pacjenta.

Jednym z laserów stosowanych w wyżej wymienionych problemach, który szczególnie polecają nasi specjaliści, jest Sciton ProFractional. Łączy on w sobie dwa moduły: „pro­frac­tio­nal” oraz „micro peel”, co znacznie zwiększa skuteczność terapii, dzięki czemu efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu.

Sięgnij po profesjonalną pomoc

Pamiętaj, podstawą jest profesjonalna ocena problemu skórnego, po którą należy sięgnąć jak najszybciej. Czas ma bowiem istotne znaczenie przede wszystkim w kontekście zmian złośliwych, czyli m.in. czerniaka skóry, którego późne wykrycie wiąże się z wysokim stopniem śmiertelności.

Co więcej, to właśnie konsultacja ze specjalistą jest też bazą do podjęcia wyboru metody usunięcia występujących u Ciebie zmian. Ekspert musi dokładnie im się przyjrzeć, poznać generalny stan Twojego zdrowia oraz zestawić możliwości terapii z oczekiwanymi efektami. Podsumowując, decyzję o tym, czy zastosować laserową czy chirurgiczną metodę wycięcia zmian skórnych, podjąć należy wspólnie ze specjalistą.

Potrzebujesz takiego wsparcia? Umów się na konsultację w naszym krakowskim Centrum DER-MED – pomóż swojej skórze jak najszybciej: https://krakow.dermed.pl/pl/kontakt/

Wszystkie prawa zastrzeżone
© 2024 Centrum DER-MED Kraków
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych